Přestože se nikde v návrhu nepíše o povinnosti, bere se za samozřejmost, že se jedná o nediskutovatelné nařízení.
Německo navrhuje režim automatického přerozdělování žadatelů o azyl, kdy žádosti by byly posuzovány na vnějších hranicích EU.
Jedná se o čtyřstránkový dokument, který má k dispozici server POLITICO a minulý týden byl rozeslán členským státům EU, aby se v azylové reformě postoupilo dále, než se Německo stane předsednickou zemí Rady EU, což bude ve druhé polovině příštího roku. Server píše o tom, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, která je bývalou německou ministryní obrany, by mohla v únoru posunout problém s migranty k finálnímu řešení.
Materiál bude prezentován jako „neoficiální dokument“, který je předkládán k diskusi.
Jak píše Politico, návrh by měl ulehčit jižním zemím EU i severským státům, ale neexistuje v něm jiná alternativa, než automatické přerozdělení, což podle mnoha unijních diplomatů bude problém pro země střední a východní Evropy.
Očekává se, že nadcházející pondělí německý ministr vnitra Horst Seehofer předloží dokument svým kolegům na jednom z pravidelných setkání v Bruselu.
Změní se „Dublin“
Jedním z klíčových cílů nového dokumentu je zrušit dublinské nařízení, podle kterého se vyřizují žádosti o azyl v zemi prvního příjezdu. Dokument z Dublinu podle nového návrhu vytvářel nerovnováhu, neboť „v roce 2018 bylo 75 % všech žádostí o mezinárodní ochranu podáno pouze v pěti členských státech“.
Snaha o změnu „Dublinu“ se letos projevila již v září, kdy Francie a Itálie přišly s návrhem a Macron při návštěvě Itálie prohlásil: „Myslím si, že pro přijímání uprchlíků je nutné zavést automatický evropský mechanismus“ - psali jsme zde.
V září se návrh nesetkal s pochopením a již tehdy Německo naznačilo, že přijde se svojí verzí řešení problému.
V novém dokumentu se požaduje počáteční posouzení žádostí o azyl na vnější hranici EU. Unijní azylová agentura (EUAA) určí, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za zastavení nelegálního pohybu žadatelů z jedné země do druhé (tzv. „sekundární pohyb“).
Rozhodnutí o tom, která země to bude, se uskuteční na základě takzvaného „spravedlivého podílu“, a to prostřednictvím faktorů, jako je velikost populace a HDP.
Politico poznamenává, že v návrhu není podáno nové řešení návratu uprchlíků do země původu, což je klíčový problém, protože méně než polovina odmítnutých migrantů se úspěšně vrací.
Systém automatického přerozdělování uprchlíků by měl být trvalý a neměl by se používat pouze v krizi. Podle Německa by to mělo zabránit námitkám Polska a Maďarska, že napomáhání uprchlíkům se stává jakýmsi magnetem pro migraci do Evropy.
Babiš přerozdělování odmítá
K návrhu se už pro ČTK vyjádřil premiér Andrej Babiš. „Přerozdělování migrantů zásadně odmítáme, stejně odmítáme kvóty,“ EU podle něj musí vyřešit ilegální migraci systémově. „Jsem překvapen, že se to znovu vrací na stůl," poznamenal.
Jan Hamáček uvedl, že by nový návrh nepřeceňoval.