I když zatím neexistují jasné důkazy o tom, že mobilní telefony mohou pro člověka představovat zdravotní riziko, podle německého experta na radiaci Jana Henrika Lauera na druhou stranu nelze potenciální rizika spojená s dlouhodobým používáním mobilního telefonu ani vyloučit.
Mobilní telefony využívají při telefonování nebo posílání zpráv radiofrekvenční (RF) elektromagnetická pole, uvádí agentura DPA. Navzdory tomu, že si toho uživatel telefonu ani nevšimne, jeho tělo absorbuje záření.
Velikost této absorpce vyjadřuje veličina „měrný absorbovaný výkon“ (SAR). Většinou jsou přímo na každém mobilu i tabletu uvedeny dvě hodnoty SAR: když mobil držíte u hlavy a když ho máte u sebe (například v kapse).
Uživatel by se měl snažit minimalizovat dopad „mobilního záření“ na své tělo
Když chytrý mobilní telefon užíváte, měli byste držet místo s jeho anténou (které bývá v horní části telefonu) co nejdále od hlavy. Z toho důvodu je dobré využívat například headset se sluchátky. Když telefon zrovna nepoužíváte, neměli byste ho nosit na těle (například v kapse), ale je lepší ho dát do kabelky nebo batohu.
„Když zdvojnásobíte vzdálenost od antény, snížíte záření, kterému jste vystaveni, na čtvrtinu,“ řekl Bernd Theiss, vedoucí testovacího oddělení německého časopisu o technologiích.
Mobil jako budík? Pak je dobré zapnout režim „letadlo“
V noci pak není dobrý nápad umisťovat telefon na noční stolek nebo vedle polštáře. Pakliže využíváte mobil jako budík, doporučují experti na noc zapnout režim „letadlo“.
Vyhněte se pokud možno také využívání mobilů v místech, kde je slabý signál (například, když jedete autem nebo vlakem v tunelu) – v těchto případech totiž zařízení maximalizuje svůj výkon, co se týká vyzařování.
Tam, kde je to možné, využijte bezdrátové připojení přes WLAN nebo Bluetooth. Skrze tyto typy připojení vyzařuje smartphone méně než při běžném internetovém připojení.