ilustrační foto Zdroj: TV Prima
V Česku se už testovalo na koronavirus přes 130 lidí, ani jeden výsledek zatím nemoc nepotvrdil. Zjišťovali jsme, jestli se na zákeřný virus můžete nechat otestovat preventivně, jen pro jistotu, aniž byste měli nějaké příznaky.
O tom, kdo bude na přítomnost koronaviru testován, rozhoduje pouze lékař nebo hygienik. „Pokud se to týka osob, které nemají příznaky a chtěli by být testování z jiných důvodů pro svoje uklidnění, tak to není doporučeno,“ říká Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce.
Pokud se tedy chce někdo nechat otestovat preventivně a příznaky viru nepociťuje, má smůlu. Stejně jako Francouzka Aline, procestovala několik evropských zemí a v uplynulých týdnech navštívila například Milán nebo Benátky. Žádné příznaky sice nepociťovala, chtěla se ale nechat otestovat. Přichází totiž do kontaktu i devítiměsíčním dítětem.
„Přijela jsem sem před hodinou a tady mi řekli, že pokud nemám žádné příznaky, tak nepotřebuji být testována… Pokud jsem nemocná, tak dobře. Ale nechci nakazit další lidi,“ vysvětlovala Francouzka v čekárně Nemocnice Na Bulovce.
Podle lékařů a hygieniků ale člověk nejspíš může nemoc přenášet a být nakažlivý i bez projevů nemoci. „Tady je celá řada otazníků. Bohužel se ukazuje, že je tady celá řada infekcí, které proběhnou bezpříznakově a i v období, kdy člověk nemá žádné příznaky, vylučuje virus a pravděpodobně může tuto nákazu také šířit. Z hlediska epidemiologického je ta infekce opravdu zákeřná a dá se proti ní velmi těžce bojovat,“ varuje Petr Pazdiora, epidemiolog z plzeňské fakultní nemocnice.
Pracovníci Národního centra epidemiologie a mikrobiologie jsou připraveni i na testování většího množství vzorků. Ostatně, nárůst počtu testů pociťují už dnes. Problémy ale podle vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbory Mackové zatím nejsou. „Jsme schopni provádět denně 100 vzorků. Celkem bylo vyšetřeno 98 vzorků, takže si myslím, že ta kapacita je zatím dostatečná.“
DOMÁCÍ KARANTÉNA
Stovky Čechů vracejících se z oblastí zasažených koronavirem míří do domácí karantény. I ta má svoje pravidla. „Pokud se nám ten člověk vrátí ze zasažené oblasti a nevykazuje žádné příznaky tak by měl kontaktovat krajskou hygienickou stanici a vejde v kontakt s místním epidemiologem, který ho poučí a zůstává v té domácí karanténě,“ vysvětlila Jarmila Rážová, ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
Podle hygieniků jde u domácí karantény především o disciplínu lidí. V ideálním případě by ji neměli po dva týdny opustit, protože důsledná izolace představuje jediný účinný způsob, jak zabránit dalšímu šíření viru.
Dbát by lidé měli především na zvýšenou domácí hygienu a to hlavně pokud nežijí sami. V takovém případě je i lepší spát v oddělené místnosti. Podle odborníků se virus přenáší pravděpodobně hlavně kapénkovou infekcí na základě bezprostředního kontaktu.
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA V POHOTOVOSTI
V pohotovosti jsou také záchranné služby. Například ta pražská momentálně funguje v klasickém provozu. Denně má k dispozici 35 záchranných posádek. Pokud vůz pojede pro rizikového pacienta, musí pak projít tří hodinovou desinfekcí. Záchranáři také mají k dispozici desetkrát více zásob, než je běžný stav. „Všechny naše výjezdové skupiny jsou vybaveny jak na ostrý zásah, tak máme ale i rezervní ochranné prostředky. Máme těchto ochranných pomůcek dostatek,“ říká ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.
ZÁSOBY ZDRAVOTNICKÝCH POMŮCEK V NEMOCNICÍCH
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nemocnicím uložil, aby se na následující čtyři měsíce dostatečně zásobily ústními rouškami. Dohromady jde o jeden a půl milionu kusů. Například v Nemocnici Na Bulovce jsou rouškami vybaveni dostatečně. „Ale musím k tomu jednoznačně říct, že rouška ještě neznamená vyloučení infekce nebo její nemožný přenos. Tak to prostě nefunguje,“ upozorňuje primářka infekčního oddělení Hana Roháčová.
ZVÝŠENÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ
Například hygienici z Moravskoslezského kraje ve středu rozeslali na mnohá místa v regionu, fyzickým i právnickým osobám doporučení, aby se okamžitě pustili do důkladné dezinfekce. Má jít o preventivní opatření spočívající v každodenní dezinfekci všech prostor. „Byly osloveny všechny velké podniky, které zaměstnávají víc jak 500 zaměstnanců, tato doporučení budou rozesílána školám, školkám, úřadům, budou rozesílána i dopravcům, zkrátka všem, kde může docházet k přenosu infekčního onemocnění virového právě dotykem,“ vysvětlil mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Radim Mudra.