Novela zákona o hmotné pomoci v nouzi prý chudým nepomáhá, ale nutí je si najít co nejrychleji nedůstojnou práci, která je činí závislé na sociálních dávkách. Podle Evropské sítě proti chudobě by se měla změnit hlavně stanovení podmínek při výkonu veřejné služby. Na problémy chudých chce upozornit i prostřednictvím speciální autobusové tour po České republice, kde budou moci lidé diskutovat s odborníky i například o dluhové problematice.
Podle Evropské sítě proti chudobě (EAPN) novela zákona o pomoci v hmotné nouzi chudým nepomáhá a naopak je tlačí do situace, aby si co nejrychleji našli třeba i nedůstojnou práci. To v konečném důsledku znamená, že se lidé opět vracejí do stavu, kdy jsou závislí na dávkách od státu. Tyto závěry vyplývají z nejnovější studie, kterou si nechala zpracovat.
„V České republice žije více jak jeden milion lidí na hranici chudoby a nedostatečných příjmů. My těmto lidem chceme zajistit důstojný minimální příjem. Nejde o to, že člověk bez svého přičinění obdrží nějakou částku. Jde o to, aby příjem byl přiměřený k jeho životním nákladům,“ uvedl předseda Evropské sítě proti chudobě ČR Karel Schwarz.
Novela zákona prý chudým nepomáhá
Podle EAPN novela zákona o pomoci v hmotné nouzi chudým nepomáhá a naopak je tlačí do situace, aby si co nejrychleji našli třeba i nedůstojnou práci. To v konečném důsledku znamená, že se lidé opět vracejí do stavu, kdy jsou závislí na dávkách od státu. Tyto závěry vyplývají z nejnovější studie, kterou Evropská síť proti chudobě nechala zpracovat, a s jejímiž zjištěními kampaň seznámí jak politiky, tak nejširší veřejnost.
Jako změnu by EAPN mimo jiné uvítala stanovení jiných podmínek při výkonu veřejné služby. V novele zejména nesouhlasí se znovuzavedením vlivu veřejné služby na výši dávek. Také poukazuje na to, že mnoho nabídek na veřejné práce, které by lidé po šesti měsících pobírání dávek měli vykonávat, nejsou zveřejněné, protože to úřady práce dělat nemusí. Podle údajů Českého statistického úřadu v únoru letošního roku úřady práce evidovaly více jak 12 tisíc volných míst ve veřejné službě. Zúčastnilo se jich ale pouze něco málo přes 4,5 tisíce lidí.
„Chceme, aby zájemcům byla nabízena taková místa, která odpovídají jejich možnostem a kvalifikaci. Pouze tak se vymaní ze závislosti na státních dávkách,“ upřesnil Schwarz. Data Českého statistického úřadu o počtu obsazených míst ve veřejné službě podle něj potvrzují, že se moc nepotkává nabídka práce s poptávkou zájemců a s tím je potřeba něco dělat. „Nepodporujeme to, aby dávka klesla, pokud dotyčnému okolnosti neumožňují (zejména oprávněné zdravotní důvody) veřejnou práci vykonávat,“ doplnil.
Na problematiku upouzorní i speciální autobus
Na problém chtějí upozornit i prostřednictvím speciální kampaně, která odstartuje už v 16. června, kdy do České republiky přijede speciální autobus. Až do 21. června se stane středem diskuze s lidmi a centrem mnoha zajímavých programů. Cílem akce je dostat do povědomí veřejnosti právo každého na důstojný minimální příjem.
„Kampaní chceme ukázat, že důstojný minimální příjem má být základem každého sociálního systému,” uzavřel Schwarz. Kampaň je celoevropská. Autobusy projedou různými trasami přes 32 evropských zemí. V Česku budou zastávky tři - 17. a 18. června v Ostravě, 19. a 20. června v Praze a 21. června na hradu Hartenberg na Sokolovsku, kde navštíví projekt podporující lidi s nízkými příjmy.