David si myslel, že hypotékou zajistí svou rodinu. Jenže kvůli ztrátě zaměstnání neměl na splácení a dostal se do mašinérie exekuce. Podobně je na tom podle nejnovějších dat projektu Mapa exekucí více než 800 tisíc Čechů, a když se započítají i rodinní příslušníci, vzroste počet zasažených lidí odhadem až ke dvěma milionům. Navíc se v exekuci ocitají i tisíce dětí a mladistvých.
David se rozhodl vzít si hypotéku, aby zabezpečil rodinu, Jenže jakmile přišel o práci, neměl na splácení a vše skončilo až exekucí. K vstupu do oddlužení ho přiměli až přátelé a rodina. „Kdybych nešel do insolvence, tak bych se dál utápěl v dluzích a nikdy by se ten koloběh nezastavil,“ upozornil.
Sám říká, že bez jejich psychické podpory by to nezvládl. Spousta lidí se za své dluhy stydí a pomoc dluhových poradců proto nevyhledá. Včasné řešení dluhů je přitom klíčové. Exekucemi je podle odborníků zasaženo odhadem až dva miliony Čechů, pokud započítáme i rodinné příslušníky.
Vůbec nejhorší situace je podle aktualizovaných dat interaktivního projektu Mapa exekucí v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji, kde je v exekuci více než 14 % osob. Zatímco průměrný věk českého dlužníka v exekuci je 44 let, rok od roku v Česku přibývá exekucí vedených proti seniorům (61 tisíc osob ve věku 65+).
V exekuci jsou i tisíce dětí a mladistvých
Alarmující je také vysoký počet nejmladších dlužníků. Celkově je v exekuci 5 934 nezletilých po celé České republice. Nejvíce jich žije v Ústeckém kraji. Většina lidí v exekuci se ovšem nachází v produktivním věku, což má závažné ekonomické dopady.
„Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů - započteme-li i rodinné příslušníky - není to, co by Česká republika potřebovala,” uvádí ekonom z University of New York in Prague, Tanweer Ali s tím, že tento systém není příznivý ani pro vznik nových startupů a rozvoj podnikání.
Pomohla by novela insolvenčního řádu?
Skutečný problém pro Českou republiku představuje i vícečetnost exekucí. „Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s 10 a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších šest tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok,” uvádí autor projektu Mapy exekucí v České republice Radek Hábl.
Na prohloubení předluženosti v Česku v uplynulém roce má podle odborníků podíl i odložení novelizace občanského soudního řádu nebo insolvenčního zákona. Druhá zmíněná novela se v současné době znovu nachází v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Dlouho odkládané je mimo jiné také přijetí místní příslušnosti soudních exekutorů, takzvané teritoriality.