Satelit agentury NASA známý jako TESS dosáhl od svého dubnového vyslání do vesmíru prvních úspěchů, když objevil dvě nové planety, přičemž jedna z nich spadá do kategorie super-Země. Planety jsou příliš horké na to, aby na nich byl život. Vědci očekávají objevy tisíců dalších.
Satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) je na dvouleté misi, která stojí 337 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy korun). Během ní má objevovat nové exoplanety, světy obíhající vzdálené hvězdy jiné než Slunce.
Zástupkyně vědeckého ředitele TESS Sara Seagerová očekává řadu dalších podobných objevů. „Víme, že planety tam venku jsou, povalují se na noční obloze a jen čekají, až budou nalezeny,“ uvedla Seagerová pro Reuters.
.@NASA_TESS shares its "first light" image. Features in this swath of the southern sky include the Large and Small Magellanic Clouds and a globular cluster called NGC 104: Read More @NASA: https://t.co/C3wVr5WNgI pic.twitter.com/na4ciL9DeZ
— NASA_TESS (@NASA_TESS) September 17, 2018
TESS byl zkonstruován tak, aby navázal na práci svého předchůdce – vesmírný teleskop Kepler. Ten objevil většinu z 3 700 exoplanet zdokumentovaných za posledních 20 let a brzy mu dojde palivo.
Odborníci z NASA očekávají zmapování tisíců dříve neznámých světů, stovek z nich možná o velikosti Země nebo super-Země (planet, jejichž hmotnost je maximálně desetinásobná jako planety Země).
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu během minulého týdne oznámili objev planety Pi Mensae c, „super-Země“ vzdálené 60 světelných let a planety LHS 3844 b, „horké Země“ vzdálené 49 světelných let. Dvě nejnovější planety přinášejí podle odborníků šanci k dalšímu studiu.