CNN Prima News satelit

satelit

Výpis příspěvků ke štítku „satelit“

Proč je kosmické smetí problém? Experti ukázali nejen na Muska, zmínili i planetární obranu

Kosmická tříšť, nazývaná též jako smetí či odpad, je jednou z hlavních hrozeb pro budoucnost lidských aktivit ve vesmíru, shodli se pro CNN Prima NEWS Nikola Schmidt z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) a Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Problémy podle nich umocňuje i nárůst soukromých společností v oboru a rozmach početných konstelací družic. Nejde jenom o SpaceX Elona Muska, ten je pouze nejvíce vidět, upozornil Schmidt. Podle Václavíka je třeba lépe řešit pravidla provozu na oběžné dráze, jinak by mohlo dojít k omezení letů do vesmíru po několik generací.

Ukrajina někde prolomila obranné linie, hlásí Londýn. Rusové utíkají přes vlastní miny

Ukrajinská armáda za uplynulých 48 hodin provedla významné operace v některých místech na východní a jižní Ukrajině, informuje ve svém pravidelném hlášení o vývoji ruské invaze do sousední země britská vojenská rozvědka. Podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) ukrajinská armáda v pátek pokračovala v protiofenzivě na nejméně čtyřech místech fronty. Rusové v noci na sobotu opět útočili drony na Oděskou a Mykolajivskou oblast. Zemřeli nejméně tři lidé a dalších 26 utrpělo zranění. Americké špionážní satelity zaznamenaly 6. června krátce před zřícením Kachovské přehrady výbuch. Uvedl to deník The New York Times s odvoláním na vysokého amerického představitele.

Policie na stopě viníka požáru v Českém Švýcarsku. Hodně napověděly satelitní snímky

Policisté mají po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko konečně čas a prostor vyšetřit, co jej způsobilo. Nyní se jim podařilo výrazně pokročit, když zvládli přesně lokalizovat místo, kde začalo hořet. Kromě toho už znají i čas, kdy celé ohnivé peklo započalo. Informuje o tom deník MF Dnes. Podle policistů za požárem nejpravděpodobněji stojí neopatrný turista.

MAPA: Pražské inferno zažijete v Holešovicích či u O2 Areny. Proč tam panují větší vedra?

S extrémními vedry není ani zdaleka konec. Naopak může být ještě hůř, varuje Evropská kosmická agentura (ESA). Ta zveřejnila satelitní snímky několika evropských měst včetně Prahy, které ukazují místa s největšími „tepelnými ostrovy“. Podle ESA jsou teplotní rekordy pouhou krutou připomínkou toho, co lidstvo čeká v následujících letech. Kde v Praze panují nejdrsnější horka a proč jsou tam vyšší teploty než ve zbylých částech metropole?

Miliardář Musk expanduje do Česka. Satelitní připojení Starlink startuje od září

Satelitní internet Starlink amerického vizionáře Elona Muska zamíří také do České republiky. Irská pobočka Starlinku oznámila zahájení svého působení od 1. září. Uvedl to server Lupa.cz s odkazem na web Českého telekomunikačního úřadu. Firma spadající pod vesmírnou společnost SpaceX původně plánovala start svých komerčních služeb na českém území až během roku 2022.