Průzkum: Lidé chválí televizní povodňové zpravodajství, zaznamenal ho skoro každý
planety
Výpis příspěvků ke štítku „planety“
Večerní obloha nabídne zajímavý úkaz. Planety se seřadí, vzácně půjde zahlédnout i Uran
Hlavy vzhůru! A to doslova. Kdo se totiž hned po západu Slunce zahledí na oblohu, může spatřit hned pět planet Sluneční soustavy. Merkur, Jupiter, Venuše, Uran a Mars budou k vidění pěkně v řadě kousek od Měsíce.
Záhada Planety X. Matematicky 9. planeta naší soustavy existuje, nikdo ji ale ještě neviděl
I když si někteří lidé stále myslí, že mezi planety Sluneční soustavy patří i Pluto, není tomu tak. Nicméně planetární systém hvězdy Slunce možná skutečně má devět oběžnic. Vědci se vytrvale snaží rozluštit záhadu Planety X, která však také může být jen černou dírou.
Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.
Noční obloha nabídne unikátní podívanou. Jupiter bude k Zemi nejblíže za desítky let
Na noční obloze se v pondělí večer zřetelně objeví druhý nejjasnější objekt na nebi. Jupiter bude k vidění nejlépe od roku 1963. Od Země bude planeta vzdálená asi 367 milionů mil. Informoval o tom web The Daily Mail.
GALERIE: Obrovský Měsíc se téměř „dotýkal“ Země. Češi zažili další superúplněk
V noci ze středy na čtvrtek nastal superúplněk. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází nejblíže k Zemi. Diváci se s redakcí CNN Prima NEWS podělili o mnoho zajímavých fotek. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk nastal v červnu.
Tančící galaxie i monstrózní hvězdy. NASA ukázala další unikátní snímky z hlubin vesmíru
Americká vesmírná agentura NASA v úterý se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnila první plně barevné snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír. První snímek, který zachytil kupu galaxií SMACS 0723, zveřejnila NASA na brífinku v Bílém domě už v noci na úterý SELČ. Další čtyři snímky zachycují zhroucenou hvězdu, tančící galaxie, analýzu exoplanety a mlhovinu plnou hvězd.
V kosmu řádí vesmírný kanibal, ukázala NASA. Zhroucená hvězda požírá okolní tělesa
Astronomové zpětně zjistili, že Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil v kosmu děj, kterému se v médiích s nadsázkou říká „vesmírný kanibalismus“. Jedná se o proces, kdy bílý trpaslík – tedy vyhasínající a hroutící se hvězda – v kosmické agónii nasává okolní tělesa ve své vlastní atmosféře i z dalekého okolí.
Převratný objev. Sluneční soustava se nachází uvnitř gigantické bubliny
Vědcům z Harvardsko-Smithsonianského centra pro astrofyziku se podařilo úspěšně zmapovat gigantickou bublinu. V jejím nitru se poodle nich nachází i naše sluneční soustava. A mohutný plášť bubliny se neustále roztahuje.
Vraťte Pluto mezi planety, vyzývají vědci a navrhují revoluci. Kritéria by splňoval i Měsíc
Pluto by se mělo stát opět planetou. Navrhuje to skupina vědců, podle kterých je současná definice zastaralá a především se neopírá o vědecké základy, které položil už Galileo Galilei. Výzkumníci proto chtějí podmínky výrazně upravit. Pokud by na jejich návrh Mezinárodní astronomická unie (IAU) přistoupila, rozšířily by se stávající planety i o další tělesa včetně například Měsíce, informoval web Science Alert.
Život mimo Zemi je pravděpodobnější, než se myslelo. Vědci učinili zásadní objev
Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
Vědci našli planetu, která může objasnit život ve vesmíru. Splňuje zásadní podmínku
Vědci zkoumají ve vesmíru exoplanetu, která by mohla mnohé napovědět o budoucí kolonizaci jiných světů. Exoplaneta Gliese 486 b má totiž povrch tvořený horninami, a právě takové světy jsou pro budoucí obývání lidmi nutné. Její zkoumání by mohlo vědců pomoci pochopit život na takovýchto planetách.
Na pozorování Perseid si vyhraďte příští týden, nejlepší noc bude z 12. na 13. srpna
Pro pozorování Perseid bude nejlepší čas příští týden, nejlepší noc bude z 12. na 13. srpna, nebe se vyplatí pozorovat i z 11. na 12. a z 13. na 14. srpna, říká Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Lidé však podle něj tentokrát musí počítat s tím, že jim podívanou trochu ztíží Měsíc.