Okamurova společnost Japa Foods nabízí na svém webu některé produkty, které nesou označení halal. Takový typ potravin přitom konzumují především muslimové, proti kterým se předseda SPD i celé hnutí vymezuje. K jejich prodeji je navíc potřeba zaplatit islámské instituci za certifikát.
Předseda SPD Tomio Okamura byl nařčen z toho, že jeho společnost prodává halal sortiment, což je jednoduše řečeno označení pro potraviny, které jsou v souladu s muslimským náboženstvím. V tomto případě se jedná o korejské instantní nudle a polévky.
Pojem halal znamená „přijatelné“ a odkazuje na věci, které muslimské náboženství povoluje. Opakem je haram, do kterého spadá třeba alkohol nebo vepřové maso jako předměty neslučitelné s islámem. Okamura právě proti tomuto náboženství bojuje a označuje ho za „nenávistnou ideologii“.
Předseda SPD se na svém Facebooku proti kritickým tvrzením ohradil s tím, že se týkají jen několika málo produktů a logo odkazuje pouze na skutečnost, že například neobsahují vepřové maso, což je dělá přijatelné pro muslimskou populaci. Kritice se dále brání tím, že se jedná o korejský výrobek, který nepochází z islámské země. Odmítá, že by prodával jídlo muslimům, nicméně přiznává, že se jedná o výrobky halal a ty právě muslimové konzumují.
Na webu společnosti jde také dohledat, že se ve skutečnosti jedná o více než dva výrobky, jak Okamura upozorňuje. Japa Foods na svých stránkách nabízí alespoň sedm halal produktů od společnosti Samyang Foods.
Zase mě rozesmáli zoufalí sluníčkáři🤣 Nejnověji šíří pomluvu, že prý Okamura prodává ve svém obchodě jídlo halal pro...
Posted by Tomio Okamura - SPD on Wednesday, July 24, 2019
Jeho vyjádření navíc nepopisuje celý příběh. Zatímco je možné, že korejské nudle nabízené společností Japa Foods pouze neobsahují vepřové maso, výrobce přesto musel získat oprávnění používat označení halal, za které musí společnost zaplatit islámské instituci, aby mohla na produkt získat certifikát.
V Čechách je takovou institucí Muslimská obec v Praze. Na jejím transparentním účtu lze dohledat, kolik firmy v minulosti za certifikát zaplatily. Poplatek obvykle činí něco kolem 40 000 korun. Finance z transparentního účtu jsou poté využívány na chod muslimské obce – např. nájem nebo sociální pomoc.
Okamurova Japa Foods v tomto případě funguje pouze jako prodejce, halal logo získala korejská společnost Saymang Foods, která produkty vyrábí a exportuje. Certifikace je především dobrý obchodní krok, protože otevírá dveře na muslimský trh.
Potvrzení Saymang Foods poskytla Korea Muslim Federation, která si za certifikát účtuje bez daně v přepočtu necelých 12 tisíc korun (v částce nejsou započteny poplatky jako je záloha). Toto osvědčení má platnost jeden rok.
Předseda SPD však v minulosti „muslimské potraviny“ odsoudil. Ve svém video příspěvku například navrhnul zákaz prodeje halal potravin v České republice jako způsob, jak zamezit šíření islámu. Jeho firma přitom dnes sortiment se stejným označením prodává na svém webu.
Ve svém novém twitterovém příspěvku navíc Okamura zkritizoval případ dvou školek v německém Lipsku, které měly údajně přestat nabízet ve svém jídelníčku vepřové maso.
👎🏻Dvě mateřské školky chtěly v Lipsku přestat nabízet vepřové maso kvůli tomu, že tam chodí dvě muslimské dívky. Rozhodnutí vyvolalo značnou vlnu odporu. Nakonec se tedy jídelníčky dětí zatím měnit nebudou. Staženi měli být i gumoví medvídci, protože obsahují stopy vepřového. pic.twitter.com/kYo8VcNQDj
— Tomio Okamura (@tomio_cz) July 28, 2019
Štěpán Sochor