Organizace Amnesty International (Al) tvrdí, že se čeští vládní představitelé spolu s českým prezidentem vyjadřovali xenofobně na adresu uprchlíků a migrantů. Kromě běženců má podle Al Česká republika nerovný přístup také ohledně romských dětí a jejich vzdělávání. Al nezapomněla ani na zdlouhavý proces v kauze romského památníku v Letech na Písecku.
Ve zprávě o stavu lidských práv ve světě, kterou každoročně zveřejňuje právě organizace Al, je uvedeno 159. Al neuvádí žádná konkrétní jména těch nejvyšších vládních představitelů, které se měli vyjadřovat xenofobně na adresu běženců. Ohledně České republiky je tam několik poznámek předvolební kampani ministra vnitra, který považoval za úspěch restriktivní politiku, jež vedla k tomu, že se uprchlíci vyhnuli České republice.
Al nezapomíná ani na prosincovou žalobu na Česko, Polsko a Maďarsko, kterou podala Evropská komise kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Podle organizace ČR přijalo jen 12 žadatelů o azyl, ale počet se měl podle spravedlivého rozdělení dostat až k číslu 2691.
Problém vidí Amnesty International také v diskriminaci romských dětí ve vztahu ke vzdělání. Podle výroční zprávy rady české vlády pro lidská práva z roku 2016, se stále objevuje diskriminace romských dětí, které se učí někdy v oddělených romských třídách či dokonce školách.
Diskriminaci Romů vidí Al také v tom, že obce z části mohou rozhodovat o dávkách na bydlení. Podle organizace tu mohou být obavy, aby to ve špatném smyslu slova neovlivnilo Romy a chudé.
V oddíle Rasismus a xenofobie AI připomíná kauzu vepřína v Letech u Písku, který byl postaven v 70. letech minulého století na místě koncentračního tábora pro Romy.
Al není jasný ani vývoz zbraní do zemí, kde hrozí, že budou použity k činům porušujícím lidská práva. Na zbrojařském veletrhu v Brně český prezident řekl, že český zbrojní průmysl potřebuje „vyvážet globálně“. Podle AI „popřel, že země má zodpovědnost zabránit reexportu“ zbraní do zemí, které „nejsou bezpečné“.
Autor: Markéta Škorňová, ČTK