Evropa si musí na migraci zvyknout a přizpůsobit se jí. Alespoň to si myslí eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Ve svém článku zveřejněném k dnešnímu Mezinárodnímu dnu migrantů na serveru Politico dále píše, že přijímání uprchlíků není povinností pouze z hlediska morálního, ale také ekonomického a sociálního.
„Je na čase přiznat si pravdu: Nejsme a nikdy nebudeme schopni zastavit migraci,“ začíná Avramopulos svůj text. Podle eurokomisaře pro migraci je na odchodu ze svých rodných zemí více než 244 milionů lidí. „Jedenadvacáté století stále více definuje lidská mobilita. Pokud na to chceme být připraveni, musíme začít hned.“
Řek pak nabádá, aby se o migraci už nemluvilo jen v souvislosti se řešením problému, ale jako o nové realitě, které se musí Brusel přizpůsobit. „Přišel čas začít přemýšlet, mluvit a jednat o migraci více komplexně a s dlouhodobějším výhledem a zavést politiky, které budou zaměřené na integraci a začleňování… Migrace je hluboce propletena s našimi strategiemi, co se ekonomiky, obchodu, vzdělávání a zaměstnanosti týče, abych jmenoval jen pár.“
Se současnou migrační krizí se Evropa podle Avramopoluse vypořádává „celkem úspěšně“, nicméně je prý potřeba učinit ještě hodně práce. Například „vytvořit legální cesty pro ekonomickou migraci“ za pomoci tzv. Modrých karet (Modrá karta v sobě spojuje povolení k dlouhodobému pobytu na území členských států EU a povolení k zaměstnání, pozn. red.) pro kvalifikované pracovníky ze třetích zemí.
„Musíme začít být upřímní k občanům, kteří mají obavy ohledně toho, jak migraci řídíme. Nebudeme schopni migraci zastavit. Ale můžeme být lepší, chytřejší a aktivnější při řešení tohoto fenoménu,“ napsal dále Avramopulos.
Prosazení lepších a účinnějších migračních strategií prý brání nárůst nacionalismu, populismu a xenofobie. „Je bláznovství si myslet, že migrace zmizí, když zvolíme ostrý jazyk. Je naivní si myslet, že díky vztyčení plotů zůstane naše společnost homogenní a migrací nedotčena.“
„Musíme změnit způsob našeho myšlení.“
Avramopulos je také přesvědčen o tom, že migrace je pro evropský kontinent z hlediska nízké porodnosti naprosto nezbytná. „Minulý rok EU garantovala ochranu více jak 700 tisícům lidí. Ti našli v Evropě bezpečí, ale my je musíme ujistit, že tu mají i domov. To není jen morální povinnost. Kvůli našemu stárnoucímu kontinentu je to také ekonomická a společenská povinnost a jedna z největších výzev blízké budoucnosti,“ píše řecký eurokomisař.
„Na konci ale musíme být připravení přijmout migraci, pohyb (lidí) a rozmanitost jako novou normu a přizpůsobit tomu i naše strategie. Jediný způsob, jak do budoucna vytvořit fungující azylové a migrační politiky, je v první řadě kolektivní změna způsobu našeho myšlení,“ uzavřel Avramopulos.