CNN Prima News diskriminace

diskriminace

Výpis příspěvků ke štítku „diskriminace“

Hudební klub zakázal vstup Ukrajincům. Postup provozovatele vyvolal na sítích lavinu reakcí

Zákaz vstupu ukrajinským občanům. Na toto zvláštní pravidlo narazili návštěvníci nedávno otevřeného hudebního klubu v České Skalici. Provozovatelé své rozhodnutí vysvětlují opakujícími se negativními zkušenostmi. Radikální krok by však mohl vést i k soudnímu předvolání, jelikož výrazně porušuje antidiskriminační zákon. Oznámení se objevilo na facebookových stránkách podniku a pod příspěvkem se ihned strhla bouřlivá vlna reakcí.

Hrozba miliardové pokuty pro Globus. Řetězec čelí podezření z diskriminace dodavatelů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s obchodním řetězcem Globus. Podezírá jej z dlouhodobé diskriminace dodavatelů. Na dotaz médií to uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Za porušování zákona o významné tržní síle hrozí pokuty až do výše deseti procent z celkového obratu provinilé firmy, v tomto případě by mohlo jít až o 2,4 miliardy korun. Mluvčí Globusu Aneta Turnovská řekla, že řetězec zatím nebude situaci komentovat.

Romové si musí dát pozor, s kým kamarádí, varuje aktivista před vlivem proruských radikálů

Sociální aktivista indického původu Kumar Vishwanathan je legendou na poli práce s českými Romy a nyní ho trápí hlavně napětí mezi romskou minoritou a ukrajinskými uprchlíky. „Bývalo hůře, brzy po sametové revoluci se toleroval i vyložený rasismus, třeba xenofobní výroky politiků typu Liany Janáčkové, která navrhla odsun Romů do Kanady. Zlepšilo se to až po hrůzném žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009, po kterém společnost prozřela,“ rekapituluje Vishwanathan. O lepší porozumění mezi Romy a majoritou se usilovně snaží od roku 1997, když při velkých povodních spontánně zachraňoval obyvatele vyloučené lokality v Ostravě-Hrušově. A založil organizaci Vzájemné soužití.

Ryba smrdí od hlavy, říká Rom z ostřelovaného Kremenčuku o sporu českých Romů s Ukrajinci

Na útěku před válkou dorazili ukrajinští Romové i do České republiky. „Manželka je kuchařka a získala práci v jednom z hotelů ve městě, já jsem sehnal místo svářeče, oba jsme v České republice spokojeni,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 41letý ukrajinský Rom Jan Kucenko. V Ostravě rodině poskytl přístřeší salesiánský klášter. S čím už Kucenko tolik spokojený není, je napjaté soužití mezi českými Romy a majoritou. Aktuálně navíc přibyly i spory mezi romskými starousedlíky a ukrajinskými uprchlíky.

Neříkejte fráze jako „černá nálada“, vyzývá Brity neziskovka a mluví o rasové diskriminaci

Fráze a slova, které spojují negativitu s černošstvím a pozitivitu s bělošstvím, jako například „černá nálada“, „temné časy“ nebo „bělejší než bílá“, posilují rasistické konotace. Lidé by se jim proto měli vyhýbat, doporučuje britská nezisková iniciativa proti rasismu Reframing Race. List The Guardian napsal o její zprávě, kterou sestavila, aby vybavila aktivisty proti rasové diskriminaci a nerovnosti slovy, jež se podle sdružení ukázala jako nejúčinnější při přesvědčování lidí o „škodlivosti a strukturální povaze rasismu“.

Milan po skoku z policejní stanice ochrnul, lékaře hledá měsíce. Proleženiny řeší pohotovost

Od pasu dolů 25letý Milan nic necítí a ochrnuté nohy už má jako hůlčičky. Na těle krvavé proleženiny, přesto není z pohledu státu invalidou. Nutně potřebuje praktického lékaře, v žádné ordinaci ho ale nechtějí přijmout. Ani v nemocnici, natož v rehabilitačním zařízení. „Kýbl, podejte mi kýbl,“ prosebně volá na rodiče. Z každého jídla je mu zle, část ho vydáví, zoufale hubne. Když sedím u jeho lůžka, mám skoro pocit, že je na konci sil.

Rasisté a násilníci. Vyšetřování po smrti Floyda ukázalo strašné chování policie v Minneapolisu

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek obvinilo policejní sbor města Minneapolis ze systematického porušování zákonů, když oznamovalo výsledky dvouletého vyšetřování jeho práce. Podle prověrky spuštěné v návaznosti na smrtící zákrok proti Georgi Floydovi se město a jeho policisté běžně dopouštěli diskriminace vůči černochům a potomkům původních obyvatel USA, nepřiměřeného užívání síly nebo porušování práva na svobodu projevu. Ministerstvo se s lokálními úřady předběžně dohodlo na snaze zavést reformy.

Rasová diskriminace bělošky? Manažerku vyhodili ze Starbucks, vysoudila 500 milionů

V USA padl neobvyklý soudní verdikt. Běloška zažalovala Starbucks za rasovou diskriminaci a porota jí dala za pravdu. Shannon Phillipsová obvinila svého bývalého zaměstnavatele kvůli výpovědi, kterou dostala po incidentu, kdy byli z jedné z kaváren vyvedeni policií dva černoši, kteří si nic neobjednali. Vysoudila si přes 25 milionů dolarů (zhruba 550 milionů Kč), informuje CNN.

Dej mi kamelky, ťongu. Češi nás chválí za píli a pak nás sejmou tykáním, říkají Vietnamci

Je slovo „rákosník“ už za hranou? Pro některé Čechy příliš ne, protože mají poněkud pejorativní označení vietnamské menšiny za zažitou záležitost, na kterou si po několika dekádách zkrátka zvykli. Samotné Vietnamce ale podobná označení netěší, stejně jako časté tykání ze strany zákazníků. A to nedošlo na mnohem urážlivější výrazy, jako jsou „ťaman“, „čing-čong“ nebo „žluťas“. Vyzpovídali jsme několik zástupců vietnamské komunity – starších i mladších – aby se podělili o nejhorší případy česko-vietnamské komunikace.

Každým škrtem vždy někoho naštveme, uznal ministr Blažek. Vondráček mluvil o diskriminaci

Vláda nemá před sebou jednoduchý úkol. Každé škrtání někoho stoprocentně naštve, debata o veřejných financích musí být jasná, nechal se slyšet ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Společně se svým stínovým protějškem a poslancem hnutí ANO Radkem Vondráčkem debatoval nad tím, kde všude by měl stát šetřit a jak se věci mají s diskutovaným zvyšováním DPH. Na některých řešeních se politici překvapivě shodli. Záznam debaty z nedělní Partie na CNN Prima NEWS můžete zhlédnout ve videu níže.

Krutá diskriminace, tepe právník „dětskou vyhlášku“ pražského bistra. Majitel se hájí

Nepřekážejte, nerušte, nepobíhejte, nedělejte nepořádek a hlavně po nás nechtějte žádné hračky. Tak by se dala shrnout pravidla pražského bistra Marthy's Kitchen, která našla spoustu kritiků, ale i zastánců. Lidé se shodují na tom, že jim pravidla v zásadě nevadí, kritizují hlavně jejich formulaci. Podle advokáta Jana Černého nelze předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne. Pravidla proto považuje za diskriminační.