Finsko bude mít nejmladší premiérku na světě, zemi vládnou ženy Zdroj: BBC
Poté, co rezignoval předseda vlády Antti Rinn, nominovala vítězná strana jako jeho nástupce 34letou Sannu Marinovou – nejmladší premiérku na světě a jednu z mála žen v této funkci. Doposud držela „nejmladší“ ženské prvenství v politice premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová. Většinu finského kabinetu tvoří právě ženy.
Sanna Marinová zastávala funkci ministryně dopravy ve vládě premiéra Anttiho Rinna. Poté, co však ve Finsku dva týdny stávkovali poštovní úředníci, v něj jeho spolustraníci ztratili důvěru. Premiér rezignoval, vláda se ale dohodla, že bude dále pokračovat.
Marinová byla nominována svou stranou sociálních demokratů, kteří jsou nejsilnější partají ve vládní koalici a mají nárok na jmenování předsedy vlády. Očekává se, že bude jmenována do funkce tento týden.
Pro Finsko nejsou ale ženy ve vrcholné politice žádnou raritou. Všech pět stran ve vládní koalici má v čele předsedkyně. Sanna Marinová je navíc už třetí premiérkou v historii. Navíc jedenáct z osmnácti ministrů tvoří ve Finsku aktuálně ženy, po jmenování Marinové bude mít celkem devatenáctičlenná vláda dvanáct žen a sedm mužů.
Marinová se stane nejmladší premiérkou na světě
Své prvenství si ale vysloužila věkem – po uvedení do funkce se stane nejmladší pramiérkou na světě. Doposud byl nejmladším premiérem Oleksij Hončaruk z Ukrajiny (35) a nejmladší ženou v premiérském křesle Jacinda Ardernová z Nového Zélandu (39), která si u části společnosti vysloužila chválu za to, že se zavázala ke změně zbraňového zákona méně než 24 hodin po teroristickém útoku na mešity ve městě Christchurch.
Podle posledních čísel Organizace spojených národů mají největší zastoupení ženy v parlamentu ve skandinávských zemích, v Americe a Evropě. Nejméně naopak na Blízkém východu, severní Africe a v Pacifiku. Ženy se v politice nejčastěji věnují sociálním tématům, rodinám a životnímu prostředí.
Česká republika pokulhává
Česká republika je aktuálně v žebříčku, který mapuje zastoupení žen v parlamentu, na 84. místě. V současné vládní koalici ANO a ČSSD se celkem vystřídalo šest žen, což je nejvíce v historii. Aktuálně sedí ve vládě čtyři ministryně. V Poslanecké sněmovně máme 45 žen, v Senátu jich je pouze 12. Celkově se pak v české vládě od roku 1992 vystřídalo 40 žen.
V poslední době se hovoří o zavedení kvót jako možném řešení, jak zajistit více žen v politice. „Ženám jde hlavně o mediaci, ne o likvidaci politického protivníka,“ řekla zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) na mezinárodní konferenci o ženách v politice.
„Politická kultura je v současnosti maskulinní, ale i podle sociologických průzkumů se ukazuje, že pokud je v kolektivu nejméně 30 % žen, přestává mít mužská většina převahu a mění se styl jednání k více konsenzuálnímu. Nejúspěšnější pracovní týmy, nejen v politice, jsou ty nejvyváženější,“ dodala poslankyně Alena Gajdůšková z ČSSD.
Ženy jsou prý méně zkorumpované a ukazuje se, že jsou v kvótovém systému vybíráni i kvalitnější mužští kandidáti. Na konferenci to řekla italská odbornice Paola Profeta.
Současná česká vládní strategie, která má za úkol dosažení rovnosti mužů a žen v politice, si dala ambice mít 40 procent žen v rozhodovacích pozicích.
Štěpán Sochor