Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) svět v posledních několika letech selhal v boji se pohlavně přenosnými bakteriálními chorobami. Organizace to uvedla ve čtvrtek v rámci studie, v níž odhaduje, že se každý den nakazí více než milion nových lidí. Informovala o tom agentura DPA.
Celkový roční počet 376 milionů infikovaných chlamydiemi, kapavkou, trichomoniázou a syfilidou vychází z údajů roku 2016. Jedná se přitom o zhruba pět procent více případů v porovnání s předchozím celosvětovým odhadem této zdravotnické agentury spadající pod OSN z roku 2012.
Skrytá a nebezpečná epidemie
„Považujeme to za skrytou epidemii, tichou epidemii, nebezpečnou epidemii, která je celosvětově vytrvalá,“ řekla na tiskové konferenci v Ženevě epidemioložka WHO Melanie Taylorová.
Všechny tyto čtyři výše uvedené pohlavní choroby jsou léčitelné. V případě, že je však jejich léčba zanedbána, mohou se tyto nemoci rozvinout v neplodnost nebo ve vážné neurologické a kardiovaskulární problémy. Mimo to hrozí těhotným ženám v případě nakažení riziko potratu.
"Vzhledem k tomu, že se u většiny osob často dlouho neobjevují výraznější příznaky, šíří se prostřednictvím nich pak choroba bez povšimnutí dál," dodala Taylorová.
Jak je na tom Česká republika?
V České republice registr pohlavních nemocí, který se na sexuálně přenosné infekce specializuje, evidoval v roce 2017 celkem 2235 hlášení. Nemoci syfilis se týkalo 737 hlášení, což bylo o 15 případů více než v roce 2016.
Většinu případů v ČR představují muži (594 infikovaných) a zdaleka nejvíce případů bylo hlášeno v Praze (282 případů), dále pak v Jihomoravském kraji (143). Nejméně nakažených hlásili naopak v Karlovarském, Pardubickém a Olomouckém kraji, kde bylo evidováno po deseti případech.