Jednou z nejžádanější profesí těchto dnů je pokrývač. Rozbitých a poničených střech jsou tisíce. Firmy přiznávají, že se u nich telefony neodmlčí ani na minutu. Někteří lidé se tak rozhodnou nečekat a střechu si chtějí opravit sami. To ale nemusí vždy znamenat správné rozhodnutí.
Pokrývači podle svých slov mají práce nad hlavu i bez větrné kalamity. Víkendová spoušť způsobila, že jim přibyly desítky telefonátů denně navíc. Nejčastější škody jsou prý utržené plechy a poničené tašky. To ale neznamená, že škody, které likvidují, jsou zanedbatelné.
„To záleží, co má člověk na té střeše za krytinu. Takže se to odhaduje, třeba desítky tisíc,“ potvrzuje majitel pokrývačské firmy Václav Zeman.
V současné chvíli sice ještě fouká vítr, který je nepříjemný, ale podle odborníků už se při něm dá jít na střechu a opravovat. V minulých dnech by si na střechu troufl jen kaskadér. Bez nadsázky mohlo jít o život, což potvrzuje i majitel další pokrývačské firmy. „Tak samozřejmě pád ze střechy toho řemeslníka a nějaké uvolněné plechy, které by mu mohly dál ublíži, to by nedopadlo moc dobře,“ říká René Martinek.
Někde by na firmu čekali i čtrnáct dní, tak se rozhodli, že si střechu poničenou větrem opraví sami. „Já jsem šéfčíšník, ale rozhodli jsme s partou šikovných lidí, že to zvládneme,“ vysvětluje Jiří Panýr z Benešova.
Jenže přesně tohle odborníci rozhodně nedoporučují. Laik na střeše totiž riskuje to nejcennější. A každý by si měl rozmyslet, zda není lepší, aby mu místo toho raději pár dní zatékalo.