Policisté z odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi na Pražském okruhu trojici tureckých převaděčů. V dodávce právě převáželi 22 uprchlíků, mezi kterými byli čtyři děti a těhotná žena, které byla přivolána záchranná služba. Tato trojice Turků měla podle policie stejným způsobem v minulosti převést přes naše území už zhruba 100 osob.
Po dvouměsíční práci se policistům odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) podařilo v noci na středu zadržet trojici Turků, kteří přes Českou republiku převáděli uprchlíky. V dodávce pak našli natěsnaných celkem 22 lidí z Iráku, Sýrie a Turecka, kteří se takto chtěli dostat do Německa.
„Máme zadokumentováno, že ve večerních hodinách dne 6. března 2018 obviněné osoby převezly běžence v kamionu ze Slovenska na severní Moravu. Ti měli být přes Maďarsko a Slovensko přepravováni z Turecka a především z Rumunska,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Po osmnáctihodinové cestě pak uprchlíci u města Jablunkov přestoupili do dodávky, která s nimi měla dále po D1 a D5 pokračovat až do Německa.
V dodávce byly děti i těhotná žena
Jejich cesta ale skončila ve středu v brzkých ranních hodinách, kdy je na pražském okruhu mezi Cholupickým a Lochkovským tunelem. „Na místě kromě kriminalistů NCOZ zasahovali i policisté Útvaru rychlého nasazení, Ředitelství služby cizinecké policie a Krajského ředitelství policie hl. města Prahy. Rovněž došlo k zadržení řidiče kamionu,“ upřesnil Ibehej. Po zadržení tří tureckých převaděčů došlo k otevření nákladního prostoru dodávky. „V něm se tísnilo 18 dospělých osob a 4 děti. Jedna z žen byla ve vysokém stupni těhotenství a policisty jí byla okamžitě přivolána rychlá záchranná služba,“ popsal Ibehej s tím, že teplota venku v tu chvíli pohybovala kolem dvou stupňů pod bodem mrazu. Všechny uprchlíky si pak převzala cizinecká policie a budou vráceny buď do domovského státu, nebo v rámci Dublinského řízení do země, ve které požádali o azyl.
Za převoz uprhclíka inkasovali až 8 tisíc euro
Převaděči pak byli ve čtvrtek obviněni z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, kterého se měli dopustiti jako členové mezinárodní organizované skupiny. Hrozí jim až osm let vězení. „Z operativního šetření vyplynulo, že obviněné osoby měly v minulosti takto zorganizovat nejméně 6 převozů, kdy mělo být transportováno do SRN nejméně 100 běženců (a to včetně malých dětí),“ uzavřel Ibehej s tím, že za jednu převezenou osobu měli převaděči inkasovat až 8 tisíc eur, tedy až 203 tisíc korun.
Na případu s krycím názvem Torax spolupracovali kriminalisté NCOZ s kolegy ze Spolkové republiky Německo a Slovenska.