Sebevražedné pásy, bomby na auta a další výbušniny- tak to jsou neustále se opakující kresby jednoho čtrnáctiletého chlapce v táboře na severu Iráku. Je jedním z jezídských dětí, které bojovníci ISIS unesli z jejich domovů a vychovali z něj jednoho z takzvaných Cubs of the Caliphate. Sám musel pod vedením ISIS zabíjet. Terapeut Naif Jardo Qassim se snaží děti s podobnou minulostí pomocí speciální terapie deradikalizovat.
Podle odhadů musely v bojích na straně ISIS bojovat stovky dětských vojáků. Odborníci varují, že pokud indoktrinované děti neprojdou rehabilitací, mohou v budoucnu představovat velké bezpečnostní riziko nejen na regionální úrovni, ale také pro západ. Navíc terapie právě jezídských dětí, které v bojích většinou přišli o své příbuzné a jsou sirotky, má zvláštní výzvy.
Navíc v Iráku jsou děti odpovědné za své činy už od devíti let. Podle nedávné zprávy Human Rights Watch v New Yorku tamní vláda zadržela a stíhala desítky dětí kvůli jejich spolupráci s ISIS. Terapeut Naif Jardo Qassim, který léčí tyto děti v táboře Rawanga u Dohúku na severu Iráku ale upozorňuje, že jsou „oběťmi a nikoli zločinci“.
Spousta dětských bojovníků přišla o své rodiče
Rozsah pomoci bývalým dětským bojovníkům zdůrazňuje i učitel Yazidi Hoshyar Khodeida Suleiman. On sám má za studenta mladého chlapce, který se na podzim loňského roku setkal opět se svou rodinou. O několik dní později se jeho otec uprostřed noci probudil a našel svého syna s nožem u hrdla. „Křičel, že jsou nevěřící a že by spíše umřel než být jedním z nich,“ upřesnil pro agenturu Reuters Suleiman.
Takový příběh ale není ojedinělí. ISIS totiž při své genocidní kampani v roce 2014 zotročil více než 9 tisíc jezídských dětí a dospělých. Ženy a dívky byly prodány do otroctví a z chlapců vychovávali takzvané Cubs of the Caliphate (mláďata kalifátu). Po pádu samozvaného Islámského státu se spousta z dětí sice vrátila do své vlasti, ale ne do svých domovů. Musí žít v táborech se svými příbuznými, protože jejich rodiče jsou buď pohřešováni, nebo mrtví.
Terapeut se momentálně stará o 123 dětí do 18 let
Qassimovo centrum se momentálně stará o 123 dětí mladších 18 let, které se nedávno vrátily. „Když se poprvé vracejí ze zajetí, děti mohou být často agresivní, násilné, zmatené a rozzlobené. To se rychle mění na úzkost a hluboké deprese, protože trauma se začíná usazovat,“ vysvětlil terapeut. Každé dítě má svůj vlastní program, který zahrnuje nejen individuální terapii, ale i tu skupinou. Vše je založeno na vyprávění a malování vlastních zážiků.
„Pomalu pracujeme na tom, abychom zrušili roky vymývání mozků, kterým byli vystaveni. Chceme, aby na posledních pár let zapomněli a začali znovu,“ upřesnil Qassim. Deradikalizační program je poměrně mladý obor. V některých nevzbuzuje příliš velkou důvěru. Nicméně i podle mluvčí organizace UNICEF v Iráku Laily Ali je u všech bývalých dětských bojovníků ISIS možná rehabilitace. U některých si ale vyžaduje více času. To potvrzuje i sám Qassim. Navíc si práce vybírá i svou daň. „Je velmi obtížné slyšet, jak děti říkají tyhle příběhy - o znásilnění, o boji, o zabíjení ... V životě jsem takové hrůzy nikdy neslyšel,“ uzavřel.