V pondělí začal festival podporující komunitu LGBT, který se koná každoročně už od roku 2011. Událost má na politické scéně své zastánce i odpůrce. Primátor Hřib akci podporuje, Klaus ml. dlouhodobě označuje účastníky pochodu za „politické homosexuály“.
Festival Prague Pride vznikl před osmi lety, kdy se ho zúčastnilo 25 tisíc lidí, v loňském roce už to bylo 92 tisíc. Jeho program nabízí stovky akcí, koná se od 5. do 11. srpna. Událost se vždy koná pod záštitou primátora či primátorky.
V pondělí vyvěsilo vůbec poprvé vedení hlavního města Prahy spolu s představiteli festivalu duhovou vlajku nad magistrátem. Tímto gestem vyjádřili podporu LGBT komunitě.
V Čechách od loňského roku probíhá uzákonění homosexuálních sňatků. Společenské i politické osazenstvo téma rozdělilo do dvou táborů, kdy jeden z nich tvrdí, že by homosexuálové měli mít stejná práva jako heterosexuálové a druhý zase, že je manželství posvátný svazek pouze mezi mužem a ženou.
Piráti podporují LGBT
„Nebýt diskriminován za svou sexuální orientaci a mít možnost uzavřít manželství se všemi právními důsledky, to je cesta, kterou bych chtěl, aby se naše společnost dále ubírala. A festival je dobrou příležitostí, jak na problematiku upozornit,“ sdělil redakci TV Prima pražský primátor Zdeněk Hřib.
„Jeho přesah ale vnímám i ve vyjádření solidarity a respektu sexuálním menšinám v zemích, kde bývají jejich práva tvrdě potlačována nebo jsou přímo fyzicky likvidováni,“ dodává primátor. Festivalu se sám zúčastní, a to jak doprovodného programu, tak samotného pochodu, stejně jako minulý rok.
Česká pirátská strana podporuje komunitu LGBT, většina jejich poslanců je podepsána i pod návrhem uzákonění homosexuálních sňatků. Předseda Ivan Bartoš na svém Twitteru uvedl, že se festivalu účastní a nevidí na homosexualitě nic špatného. A to přesto, že je sám věřící husita.
Letos se vydáme s manželkou Lydií a s Piráty na @praguepride. Jsem ženatý, navíc věřící husita, a nevím o jediném aspektu, v němž by mou identitu omezovala rovná práva druhých. I proto s Piráty ve Sněmovně podporujeme manželství po všechny a doufám, že se jej brzy v ČR dočkáme.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 6, 2019
„Propagace homosexualismu“
Hnutí SPD ve svém facebookovém příspěvku vyjádřilo nesouhlas s festivalem Prague Pride, neboť „odmítá propagaci genderové ideologie homosexualismu“. Odsoudilo také podporu, kterou akce dostala od vedení Prahy.
V příspěvku vyzdvihuje tradiční rodinu jako základ státu. SPD údajně odmítá perzekuování homosexuálů a za jeho největší nebezpečí považuje islám. Hnutí opakuje, že je sexualita každého soukromá věc.
Text kritizující Prague Pride sdílel na svém Facebooku i Okamura. On sám přitom v minulosti řekl, že mu festival nevadí.
Vážení přátelé, toto je aktuální politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve kterém...
Posted by Svoboda a přímá demokracie - SPD on Tuesday, August 6, 2019
Při debatě o homosexuálních sňatcích projevil Tomio Okamura na plénu Sněmovny svůj nesouhlas.
„Pokud se přijme tento zákon, který ruší definici standardní rodiny, který ruší tátu a mámu, tak pak nastupujeme pozvolnou ale jistou cestu ke zrušení definice pohlaví a ke zrušení role muže a ženy a dosud standardní rodiny ve společnosti tak, jako to známe my a naši předkové po tisíce let," řekl na podzim loňského roku.
Rozpůlená TOPka
TOP 09 se sama označuje za konzervativní stranu, ale názory na homosexuální sňatky se mezi jejími poslanci liší. Například předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek už v minulosti vyjádřil svůj nesouhlas, k festivalu Prague Pride ale už tak kritický není.
Nemám žádný důvod Prague Pride nadšeně podporovat, či se ho účastnit. Pražádný důvod nemám však ani k jeho odsuzování, či k pokryteckému a účelovému odsuzování. Je to mírumilovná akce mírumilovných lidí a já jim přeji vše dobré. Odsuzuji ty, kteří na ně útočí.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) August 5, 2019
Místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová v minulosti podporovala pouze zrovnoprávnění registrovaného partnerství, časem ale svůj názor změnila. „Členy LGBT komunity naprosto respektuji a co se týče sňatků stejnopohlavních párů, podporuji jejich zrovnoprávnění s páry heterosexuálními. Po vyslechnutí mnoha argumentů chápu, že pro členy LGBT komunity jsou důležitá nejen práva vážící se k manželství, ale též symbolika tohoto svazku,” sdělila online redakci TV Prima.
Pekarová říká, že je pro ni osobně zajímavější ta část festivalu, která se snaží o osvětu, než samotný pochod. „Ačkoli je česká společnost liberálnější než mnohé jiné, stále zde najdeme xenofobní a netolerantní chování založené na neznalosti,“ komentuje poslankyně TOP 09 situaci v ČR.
Tradiční Klaus
Bývalý poslanec ODS a syn českého exprezidenta se na adresu pochodu Prague Pride vyjádřil v jednom ze svých komentářů. V něm označuje účastníky za „politické homosexuály“.
„Co byste si pomysleli, kdybych šel se svým kamarádem JUDr. M. na pochod městem a Mišoň (to je přezdívka) by nesl transparent "líbí se mi velký kozy"? Má to vrozený, znám ho od deseti let. Je to úplně normální, pochopitelně,“ vysvětluje netradiční formou, co mu na pochodu vadí.
„Mně je úplně jedno, co kdo doma v posteli dělá, nebo nedělá. Řadu homosexuálů jsem zaměstnával, u spousty nakupuju nebo tak. Jsou mezi nima lidi hodní i zlí, chytří i hloupí. Jako všude,“ píše v textu.
V jiném komentáři se zase vyhradil proti stejnopohlavním sňatkům, ve kterém používá známé argumenty o etymologickém významu slova manželství a míní, že funkcí rodiny je plodit děti.
Bývalý člen ODS letos představil svou novou stranu Trikolóra. Ta má mezi svými hlavními prioritami obranu tradiční rodiny.
Štěpán Sochor