Českých školáků, kteří pravidelně pijí alkohol, oproti předchozím letům výrazně ubylo. I tak se ale Česká republika řadí v tomto ohledu do evropského nadprůměru. Nejen to vyplývá z výsledků mezinárodní studie organizace Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), která se zabývá zdravím školáků po celém světě.
HBSC sbírala data mezi lety 2002 a 2014 a výsledky studie zveřejnila dnes. Ze závěrů vyplývá, že patnáctiletí školáci sahají po alkoholu výrazně méně často než stejně staré děti v předešlých letech. Například v roce 2010 přiznalo 38,6 % dotázaných, že alespoň jednou týdně pijí alkohol. O čtyři roky později to už bylo ale jen 17 %. „Trendy jsou příznivé. Dochází ke snížení konzumace alkoholu u této věkové skupiny. Česko je ale stále nad evropským průměrem,“ řekla podle ČTK národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.
Jinak tomu není ani u většiny dalších sledovaných faktorů. Například opakovanou opilost přiznává přibližně třetina patnáctiletých chlapců a dívek. Evropský průměr přitom činí 22,8 %. „Experimentování s alkoholem v tomto věku je dle výsledků studie normální, ale zatímco u české mládeže nedošlo mezi lety 2002 a 2014 v této statistice k výrazné změně, evropský průměr trvale klesá,“ píše se ve studii.
In 2014, 9% of girls and 16% of boys in the European Region were regular weekly alcohol drinkers by age 15. That´s over 1 in 10 young people! More needs to be done to protect young people from harmful use of alcohol. #beatNCDs. #teenhealth pic.twitter.com/mqMTu2SvmL
— WHO/Europe (@WHO_Europe) September 26, 2018
Co ale výrazně klesá, je počet školáků, kteří měli první zkušenost s alkoholem už před 14. rokem. Zatímco v roce 2002 vyzkoušelo alkohol v tomto nízkém věku 73,6 % školáků, o 12 let později už to byla jen čtvrtina, což Česko dokonce řadí i pod evropský průměr.
Výsledky studie dále odhalily například to, že se v Česku zvyšuje průměrný věk, kdy se mladí lidé poprvé opijí. Mezi školáky pak klesá také zájem o pivo, oblíbené není ani pravidelné popíjení vína a podobný trend se ukazuje také u tvrdého alkoholu.
Výzkumníci z HBSC sbírali data v 36 zemích v letech 2002, 2006, 2010 a 2014. Výzkumu se celkem zúčastnilo na 250 000 patnáctiletých chlapců a dívek.