Příběh legendární britské kapely Beatles se začal psát koncem 50. let v Liverpoolu, kde John Lennon založil skupinu The Quarrymen. Pod názvem The Beatles začali hudebníci vystupovat v roce 1960 a o dva roky později se složení kapely definitivně dotvořilo do podoby John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr. Liverpoolská čtveřice dosáhla snad všech myslitelných úspěchů. Dobývali dívčí srdce i žebříčky světových hitparád a svým stylem určovali trendy své
V té době se jmenovali The Quarrymen a v kapele, kterou vedl John Lennon, byli již i ti, které dobře známe: Paul McCartney a George Harrison. Pak střídali názvy, než se v srpnu roku 1960 shodli na „The Beatles“. Přitom ještě v červenci se jmenovali „The Silver Beatles“. Je to kombinace slov „beetles“ a „beat“. Podle všeho na to přišel Lennon u piva v Renshaw Hall baru.
Beatlemánie zasáhla i socialistické Československo, kdy se, nejčastěji přes Radio Luxembourg, poslouchaly a nahrávaly jejich písničky na magnetofon Tesla B-42 a zkoušely se předělávat například písničky Please Please Me nebo Love Me Do. To byly vůbec první nahrávky singlů od kapely. Beatles mimo jiné svým vystoupením na Shea Stadium v New Yorku roku 1965 přispěli vzniku takzvaného „stadionového rocku“.
Vše má svůj konec, a tak i fandové Beatles mohou dodnes vzpomínat na poslední velký koncert, který proběhl před 25 tisíci diváky 29. srpna 1966 v Candlestick Parku v San Franciscu. Beatles byli unavení a zájem o ně u publika upadal. Začínala éra filmová, takže se kapela pustila do natáčení filmů. Po snímku Help z roku 1965 natočili v roce 1967 muzikál Magical Mystery Tour. Následoval v roce 1968 známý kreslený film Yellow Submarine. I přes vzájemné hádky (Ringo Starr na čas kapelu opustil) vydali tzv. Bílé album.
Je tu rok 1969, kdy se v kapele vedle Johna Lennona objevuje japonská umělkyně Yoko Ono, která se náhle účastní i nahrávání. V roce 1970 vychází hned dvě alba. Nejprve 17. dubna McCartneyho sólové a následně za měsíc, 8. května, deska Let It Be. Ještě před tím, než se stačily dostat na veřejnost, se ale ukázalo, že se kapela 10. dubna rozpadla. Důvodem měly být právě neshody během nahrávání těchto dvou děl. McCartney tak 9. dubna místo propagace svého sólového alba vydal přes nahrávací společnost skupiny Apple Records rozhovor, ve kterém si sám pokládal otázky a odpovídal ně. Na dotaz, jestli dokáže předpovědět, kdy se s Lennonem zase dají společně do práce, odpověděl ne. Na otázku, zda je rozluka dočasná či trvalá, řekl, že neví. Jako důvody uvedl rozdílné osobní názory i rozdíly v pohledu na hudbu a obchod a také zdůraznil, že chce mít více času na rodinu. Společnost Apple Records se informace snažila popřít, následující den se ale zpráva objevila v novinách.
Album Let It Be bylo koncipováno jako comeback k Magical Mystery Tour, k White Albu a k tolik adorované prostotě a naivitě z počátků kapely. Deska měla mít původně na obalu jméno Get Back. Dokonce měl obal formou napodobit obal debutového alba Please Please Me. Album bylo nahráváno „live“, a to bez jakýchkoli obvyklých složitých orchestrálních příkras. To se nelíbilo McCartneymu, který později uvedl, že jeho kytara mu připadá jako „nahá“ a v některých písních až „přeslazená“. Ještě před vydáním Let It Be napsali Lennon, Harrison a Starr McCartneymu dopis, aby své sólové album u EMI nevydával před vydáním alba kapely. Ten je však rozzlobený nevyslyšel a desku stejně vydal.
Rozpad skupiny byl nenávratně daný a nepomáhalo ani to, že se McCartney zoufale pokusil skupinu spojit a naplánoval velký koncert - první od doby, kdy se turné v srpnu 1966 zastavilo.
Lennon byl zcela ponořen do svého vztahu s Yoko a závislosti na heroinu. Jednou z nejčastějších teorií o příčinách rozpadu Beatles bylo, že vinu nese zlověstná „čarodějnice“ Yoko Ono. Měla podle této úvahy odvést ‚‚chudáka“ Johna z milované kapely a způsobit tak její rozpad.
Je však zřejmé, že existuje mnoho důvodů, které rozdělily skupinu, a bylo by tedy neodpustitelným zjednodušením omezit se pouze na vliv japonské umělkyně a manželky Johna Lennona.