Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů, což zdůvodnil tím, že tato agentura OSN nezvládla situaci kolem šíření koronaviru a že je příliš zaměřená na Čínu. Americký prezident to prohlásil v úterý večer místního času (v noci na dnešek SELČ) na tiskové konferenci v Bílém domě. Ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge dnes odvětil, že pozastavení financování v akutní fázi pandemie není dobrý nápad, a popřel, ?
Trump nejdříve na tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy platby WHO pozastaví, později upřesnil, že o této možnosti budou USA nejprve uvažovat. Řekl, že WHO se v řadě věcí mýlila a že rovněž nesouhlasila s jeho zákazem vstupu do USA z Číny. Naznačil také, že WHO zadržovala informace o pandemii, kterou měla vyhlásit mnohem dříve. „Měli to vědět a měli to udělat, zřejmě to věděli,“ řekl prezident. „Chystáme se zastavit platby (určené) WHO,“ prohlásil.
Na následný dotaz, zda je pozastavení plateb správným krokem v době pandemie, prezident odpověděl, že zablokování amerických fondů USA teprve zváží. „Neříkám, že to uděláme, ale nad ukončením financování se zamyslíme,“ dodal.
„Stále se nacházíme v akutní fázi pandemie, takže teď není čas na snižování financování,“ řekl dnes Kluge v reakci na dotaz novináře ohledně Trumpových poznámek.
Hlavní poradce šéfa WHO Bruce Aylward také obhajoval vztah organizace s Čínou s tím, že spolupráce s Pekingem byla důležitá pro zisk prvních informací o viru, který se objevil loni v čínském městě Wu-chan. „Bylo naprosto nezbytné mít v první fázi pandemie přístup ke všemu, co šlo, jít do terénu, spolupracovat s Číňany a snažit se to (nákazu) pochopit,“ řekl Aylward. „Tohle jsme dělali i v každé další těžce zasažené zemi, jako třeba ve Španělsku, a nijak to nesouvisí s Čínou jako takovou,“ dodal.
WHO a jejího předsedu dnes hájil také šéf Africké unie Moussa Faki. „Překvapilo mě zjištění, že americká vláda vede kampaň proti světovým lídrům WHO,“ napsal na Twitteru a dodal, že Africká unie plně podporuje generálního tajemníka WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, který pochází z Etiopie.
Podle Trumpa není vyhlášení karantény v New Yorku nutné, v USA mezitím zemřelo ani ne roční dítě
Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V noci na dnešek to na Twitteru uvedl americký prezident Donald Trump. V sobotu šéf Bílého domu hovořil o tom, že pro New York, New Jersey a určité části Connecticutu zvažuje karanténu. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí krátce po prezidentově tweetu vyzvalo obyvatele New Yorku, New Jersey a Connecticutu, aby v příštích 14 dnech nikam necestovali, pokud to není n
Agentura Reuters připomíná, že WHO 31. ledna doporučila státům, aby i přes šíření koronaviru nezavíraly své hranice. Zároveň tehdy poznamenala, že vlády mají právo přijímat opatření na ochranu svých obyvatel.
Téhož dne Washington oznámil omezení pro cesty z Číny do USA. Vstup do země byl zakázán cizincům, kteří byli v předešlých 14 dnech na čínském území. Trump tento krok opakovaně předkládá jako důkaz toho, že jeho vláda na hrozbu koronaviru reagovala rychle, ačkoli federální úřady na začátku roku ignorovaly varování odborníků a sám prezident ještě na konci února na veřejnosti situaci zlehčoval.
Deník The Washington Post nedávno napsal, že američtí politici otáleli, přestože už v lednu a únoru dostávali v tomto směru varování od zpravodajských služeb.
Před koronavirem podle listu The New York Times opakovaně varoval i obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro. Nejprve v interním sdělení z konce ledna upozornil na riziko pandemie a vyzval k zákazu vstupu do USA z Číny; poté znovu na konci února, kdy ve zprávě adresované prezidentovi uváděl možnost až dvou milionů amerických obětí infekce. Na úterní tiskové konferenci ale Trump řekl, že Navarrovy zprávy nečetl.
iPrima, ČTK