Internet má na jedince s poruchou příjmu potravy pozitivní, ale i negativní vliv. Pacienti jsou často vystaveni ideálu, jak by mělo vypadat jejich tělo. Zároveň jim ale internet nabízí možnosti a rady, jak se se svou nemocí vypořádat, ukázal průzkum.
S poruchou příjmu potravy se u nás v roce 2017 léčilo celkem 3 700 pacientů, z toho 90 procent žen. Nejčastěji trpí mentální anorexií a bulimií. Psychologové z Masarykovy univerzity provedli výzkum, jaké důsledky na nemocné má internet. Během výzkumu mluvili s 30 nemocnými ženami a 30 odborníky, kteří se poruchami příjmu potravy zabývají.
Rozhodující je bezpochyby důvod, proč pacient na internet vstupuje. Někteří hledají prostředky, jak svou nemoc podporovat, jiní způsoby, jak ji léčit. „V online prostředí jsou nemocní vystaveni tlaku informací o tom, jak se správně chovat a jak by mělo vypadat jejich tělo. Na druhou stranu jim pomáhá bojovat s nemocí v momentech, kdy se o ní stydí mluvit se svým okolím,“ vysvětlil vedoucí vědeckého týmu David Šmahel.
Z rozhovorů s pacientkami vyplynulo, že na internetu pátrají po tipech, jak svoji hmotnost co nejefektivněji snížit. Prokázaný negativní vliv pak mají kalkulačky kalorií nebo weby, které stanovují cíle pro hubnutí. Pacientky ve výzkumu uvedly, že tyto aplikace a stránky jim pomohly snížit počet přijímaných kalorií, ale jejich časté používání vedlo až k posedlosti.
Významnou roli internetu ale nemocné popisovaly ve chvíli, kdy nevěděly kam se obrátit pro pomoc a jak vůbec začít s léčbou. Tento pozitivní efekt potvrzují i odborníci. „Pacienti i jejich rodiny už desetiletí hledají informace, diagnostické testy nebo diskuzní fóra na internetu,“ uvedla pro TV Prima vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy Hana Papežová.