Řidiči aut i autobusů riskovali na železničním přejezdu v Jilemnici. Auta přejížděla koleje ve chvíli, kdy svítila výstražná signalizace. Přejet trať na červenou patří mezi velmi vážné přestupky. A podle toho také vypadají tresty.
Během jedné minuty přes železniční přejezd v Jilemnici přejelo 13 aut a jeden autobus. Výstražná světla přitom neustále blikala. Jak dlouho byla signalizace v chodu, není jasné. Je ale evidentní, že řidičům došla trpělivost a rozhodli se riskovat. Co ale mají v takové chvíli dělat?
„V případě, že svítí červené výstražné světlo, tak řidiči na přejezd nesmí vjíždět, nikdy, za žádných okolností. V případě, že mají například podezření na to, že je v činnosti už delší dobu a nejsou si jisti, jestli to nařízení náhodou není v poruše. Doporučuji zavolat linku 112 nebo 150, kde operativní pracovníci dají na vědomí našim dispečerům a ti celou situaci prověří,“ říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiáš.
Signalizace byla v nouzovém režímu
Podle Správy železniční dopravní cesty byla kvůli zkratu způsobenému silnými dešti signalizace skutečně v nouzovém režimu. To znamená, že ta světla blikají do té doby, než je závada odstraněna. Vlaky ale na trati stále jezdí, jen přes ten přejezd musí přejíždět rychlostí 10 kilometrů v hodině a musejí houkat. Červená ale pro řidiče stále zůstává červenou.
„Řidiče, kteří přesto nerespektovali červené výstražné zařízení, a na přejezd vjížděli, se dopustili porušení silničního zákona a především riskovali život svůj i život celé osádky toho daného osobního vozidla a i zdraví cestujících ve vlaku. Řidiči nikdy nemohou vědět, zda-li se vlak blíží či ne,“ dodal Illiáš.
Je také důležité připomenout, že jízda na červenou přes železniční přejezd patří k nejzávažnějším přestupkům. Řidič přitom automaticky přichází o řidičský průkaz minimálně na 1 měsíc.