Mnoho romských matek mluví o porodu v nemocnici jako o hororu. Konkrétní případ je nemocnice ve slovenském Kežmaroku, kde se doktoři a sestry údajně nebojí používat ani násilí. Agentura AP se s několika dotčenými matkami sešla a napsala znepokojující zprávu.
Ženy romského původu se v kežmarské nemocnici setkávají s rasismem a protiprávním jednáním. Podle zjištění americké agentury AP musí v nemocnici po porodu zůstat nejméně čtyři dny, jinak budou ochuzeny o státní příspěvky nebo dokonce budou muset zaplatit pokutu.
Jednou z diskriminovaných romských matek je Monika Krčová. Ta se setkala s násilím a dokonce z nemocnice utekla. „Cítila jsem se jako ve vězení. Přestože je matka i její dítě zdravé, musí v nemocnici zůstat nejméně čtyři dny,“ vysvětlila pro AP Krčová.
Její příběh začal už během porodu. Uvedla, že ji doktoři několikrát udeřili a řvali na ni, že špatně tlačí. Podle matky jde o rasismus. S útoky na svůj původ se setkala i po porodu. Navíc ji doktoři nechtěli z nemocnice propustit dříve než po uvedených čtyřech dnech. Jakmile přišla vhodná situace, utekla. Když se poté vrátila pro své dítě, nemocnice jí naúčtovala pokutu 20 euro, která ale není podložena zákonem.
Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku sice důrazně doporučuje čtyřdenní pobyt matky po porodu v nemocnici bez ohledu na její zdraví, ale rozhodně to není důvod k držení kohokoliv ve zdravotnickém zařízení proti jeho vůli. Problémem jsou tedy podle AP nemocnice, které si toto nařízení upravují k obrazu svému.
Jistota, která přináší peníze
Tato problematika se netýká pouze slovenských nemocnic. Nemocnice ve více než 30 zemích drží nelegálně své pacienty. Většinou se to ale týká afrických zemí jako Keňa nebo Kongo. Podle odborníků tam ale jde spíše o peníze než o zneužívání moci.
V jiných zemích, například v Americe, je běžný odchod matky po porodu z nemocnice po 24 až 48 hodinách. Je to umožněno tím, že je plně zajištěna a hrazena domácí péče o novorozence. V České republice může matka po porodu odejít domů až po třech dnech. Odůvodněné je to tím, že některé vážné nemoci se projeví právě až třetí den a ženy z ekonomických důvodů nemají nárok na domácí ošetření v případě komplikací.