Ruský prezident Vladimir Putin dal dnes najevo, že nepovolí v Rusku sňatky párů stejného pohlaví, dokud bude šéfem státu. ‚‚Zopakuji ještě jednou, že dokud budu prezidentem, u nás nebude žádný rodič č.1 a rodič č.2. Budou táta a máma,“ zdůraznil prezident podle ruských agentur během dnešní porady o chystaných změnách ústavy. Mezi návrhy se totiž podle jedné poslankyně objevilo i přání zakotvit v základním zákonu, že rodina je svazkem muže a ženy.
Putin poznamenal, že tato formulace je diskutabilní. „Řekla jste, že rodina je svazek muže a ženy. Ale co když jde o neúplnou rodinu? Co pak? Dovolte nám upřesnit některé věci. Sňatek – to je svazek muže a ženy, ale s rodinou je to trošku jinak,“ uvedl prezident podle agentury Interfax.
Putin a pracovní skupina připravují velké změny ústavy Ruska. O změně má rozhodnout referendum občanů
Prezident Vladimir Putin přednesl v lednu v ruském parlamentu poselství k národu se zmínkou o změně ústavy. Z počátku se zejména mluvilo o posílení funkcí parlamentu, státní rady a úpravu délky mandátu hlavy státu.
Výrazy „rodič č.1 a rodič č.2“ jsou podle tisku narážka na termíny z nových francouzských zákonů. Naopak Rusko od roku 2013 trestá „propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilci“. Kromě tohoto zákazu propagace homosexuality se sexuální menšiny potýkají i s dalšími svízeli, v některých částech Ruska, například na převážně muslimském Kavkazu, i s otevřeným pronásledováním.
Severní Irsko zažilo historický okamžik. První svatbu homosexuálního páru v zemi
Severní Irsko zažilo první svatbu osob stejného pohlaví. Mladé ženy Robyn Peoplesová a Sharni Edwardsová během obřadu uvedly, že jejich láska je sice osobní, ale zákon, který jim zakazoval se vzít, byl politický. Informovala o tom britská média.
Putin se během více než dvou desítek let u moci úzce sblížil s pravoslavnou církví a snaží se Rusko odpoutat od západních hodnot, včetně postojů vůči homosexualitě, poznamenala agentura Reuters.
Putin během porady podpořil mimo jiné nápad v ústavě zakázat postoupení jakékoliv části ruského území. Tento krok podle Reuters nejspíše rozzlobí Japonsko a Ukrajinu, které mají s Ruskem územní spory. Rusko na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Již desítky let také vede spor s Japonskem o čtyři Kurilské ostrovy na Dálném východě, které na konci druhé světové války obsadili sovětští vojáci. Tento spor oběma zemím dosud brání uzavřít mírovou smlouvu.
Podle Putina se svět nachází v nebezpečném bodě. Rusko-americké vztahy zhoršuje společnost Rosněfť?
Ve středu se ruský prezident sešel s diplomaty zahraničních misí v Rusku, kde vyložil svoje vidění současného světa. Pro Putina to byla jakási generálka k blížícím se oslavám 75. výročí konce války.
Putin navrhl změny v ústavě ve svém poselství o stavu země v polovině ledna. Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.
Autor: ČTK, Pavlína Švarcová