Jsou opravdu nové vlaky, pohybující se pomocí magnetické levitace, reálné? A jak je to s jejich stinnou stránkou?
Takový vlak vás bude schopný dovézt z Prahy do Brna za 10 minut. Pravdou je, že k tomu potřebuje mít vybudovanou speciální dráhu, což s naší stavební politikou může trvat i 200 let. A navíc, čím se budou napájet elektromotory? Není to náhodou stejný problém jako u aut na elektřinu? Nicméně bychom se mohli zbavit zplodin a výfukových plynů.
Hyperloop - nový vlak, který vás přepraví z Prahy do Brna za 10 minut. Zdroj: Youtube/Youtube Kanal
Hyperloop, jak se vlak nazývá, je schopen s použitím silných elektromagnetů dosáhnout rychlosti až 1 200 km/h. Kapsle má proto aerodynamický tvar a je vyrobena z uhlíkových vláken, díky čemuž váží pouhých 80 kg. Nad tratí se vznáší pomocí magnetické levitace a pohybuje se ve velmi řídkém vzduchu. Po prvotních zkouškách, které proběhly v květnu, a dalších, které mají proběhnout v průběhu několika měsíců, Muskova futuristická vize dostává sice pomalu, ale jistě svojí konkrétní podobu.
Jeho firma SpaceX vypsala soutěž na hyperloop a vyhrál ji návrh třicetičlenného studentského týmu z mnichovské technické univerzity s kapslí nazvanou WARR Hyperloop, poháněný elektromotorem o výkonu 50 kW. Hyperloop se pohyboval rychlostí 310 km/h. Jak se ale Muska pochlubil na svém instagramu, jeho inženýři, kteří se nemohli zúčastnit soutěže, dosáhli svojí kapslí rychlosti 355 km/h.
Zatím probíhají zkoušky vlaku v Nevadě. Zdroj: Youtube/Youtube Kanal
Testovací dráhy vznikají zatím nad zemí, ale Elon Musk chce svůj Hypersloop použít v podzemních tunelech, které by mohly urychlit cestování mezi velkými americkými městy. Jeho inženýři však zatím mají hodně co řešit. Největším problémem je zajištění vakua v tak velkém komplexu tubusů. Inženýři zatím zcela neprozradili, jakou vlastně bude mít technologie spotřebu energie. V řešení je ale solární napájení a další podobné zdroje.
Jeho vesmírný raketoplán nedávno úspěšně přistál v oceánu. Zdroj: profimedia.cz
Elon Musk je americký podnikatel. Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a spoluzaložil a řídí automobilku Tesla Inc. Sám dokazuje, že i zdánlivě bláznivé projekty hodlá uskutečnit. Podařilo se mu například opakovaně přistát s částí rakety na námořní plošině a znovu ji vyslat do vesmíru. Takže doufejme, že se mu podaří i tento projekt!