ilustrační foto Zdroj: Pixabay
Rodiče záškoláků přijdou o dávky na bydlení. Tak zní návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Ministryně v našem pořadu Partie řekla, že není možné, aby základní školní docházku neukončilo v Ústeckém kraji 16 % dětí. Její řešení ale odmítá jak Ministerstvo školství, tak někteří odborníci.
Místo příspěvku a doplatku na bydlení chce ministryně práce Jana Maláčová zavést jen jeden nový přídavek. A na ten by dosáhl jen ten, kdo spolupracuje s Úřadem práce a posílá děti do školy. „Pokud budou mít děti několik zameškaných týdnů za pololetí vyjma zdravotních důvodů, tak bohužel zde bude to, že bude těm rodinám odebraná dávka na bydlení,“ řekla Maláčová v Partii.
Hranicí by mělo být víc než 100 zameškaných hodin za pololetí. Bič ze strany státu by měl podle Maláčové dopadnout hlavně na rodiče v některých krajích. „V Ústeckém a v Karlovarském kraji máme 16 % dětí bez ukončené povinné školní docházky,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí. Maláčová očekává debatu na vládní úrovni. U některých kolegů ministrů se dočká určitého pochopení. „Povinností rodičů je zajistit školní docházku svých dětí. Paní ministryně Maláčová argumentuje, že mechanismy nefungují a že mají některé děti obrovskou absenci. Takže pokud někdo neplní své povinnosti, jsem pro, aby byly nastaveny nějaké sankce, uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Ministerstvo školství se prý spoluodpovědnosti za tuto oblast nezříká a je otevřeno diskusi, ale řešení z dílny ministryně Maláčové odmítá.
„Již nyní existují možná řešení, například přesměrování přídavku na dítě na školu, která jsou primárně na straně MPSV, respektive jím řízených úřadů práce. Postup, jaký navrhuje paní ministryně Maláčová, však považuji za nepřípustný, nic neřešící, naopak dokonce škodlivý a na vládě ho nepodpořím,“ oponuje ministr školství Robert Plaga (ANO).
Jednotný názor na takové řešení nemá ani opozice. „My tyto věci chceme řešit a náš zákon už je ve sněmovně, paní Maláčová o tom zatím mluví, ale její zákon zatím nikdo neviděl,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Naproti tomu místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Olga Richterová (Piráti) návrh Maláčové rázně odmítá: „Myslet si, že někomu jakkoliv pomůže v docházce do školy, když mu seberete bydlení, to mně hlava nebere.“
Celkem radikální řešení se nelíbí ani některým odborníkům. „Tímto způsobem nebudou děti více docházet do škol, nezlepší se jejich školní docházka, máme podobné prvky v systému podpory ve hmotné nouzi už teď obsažené a nevedou k tomu, že by děti mnohem více chodily do škol. Naopak,“ myslí si Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.