Rozhovor s Kateřinou Seemanovou
Dvacet milionů korun. Tolik za pouhý měsíc vybrala pražská zoo ve sbírce na pomoc australským zvířatům ohroženým požáry, které trvají už devět měsíců. Zatímco někteří Češi přispěli penězi, jiní pomáhají přímo na místě. Mezi nimi je i chovatelka pražské zoo, která aktuálně v Austrálii pečuje o popálené koaly, Kateřina Seemanová.
Za normálních okolností se Kateřina Seemanová stará o lední medvědy a malé savce. Teď ale místo toho na druhé straně zeměkoule pomáhá se záchranou koalů, kteří se stali symbolem ničivých požárů.
„Já vlastně pomáhám s tou následnou péčí o koaly. Kontrolujeme zdravotní stav, jestli dobře žerou, jestli vypadají dobře,“ říká Kateřina. Ta zároveň doplňuje tým veterinářů a ošetřovatelů, kteří za sebou kvůli požárům mají náročné období. Společně pracují v nevelké zoo a záchranné stanici Healesville Sanctuary. Ta leží ve státě Victoria, asi hodinu a půl cesty od města Melbourne.
Koalové utrpěli zranění při australských požárech Zdroj: Miroslav Bobek
„Momentálně je tady osm koalů, čtyři až pět z nich už jsou na tom relativně zdravotně docela dobře, mají ještě samozřejmě téměř všichni ohořelé uši a popálené tlapky, ale ty popáleniny už jsou relativně zahojené a už se vlastně jenom čeká na to, aby se mohli vypustit do vhodného prostředí.“
VIDEO: Silné deště by mohly pomoci uhasit požáry na jihu Austrálie
Po nejmasivnějších požárech australské historie dorazily do australského Nového Jižního Walesu nejsilnější deště posledních let. Úřady i místní obyvatelé doufají, že do konce týdne oheň v této části kontinentu ustane.
V oblasti, ze které koalové pocházejí, ale stále hoří. Poputují proto do prozatímního domova na ostrově Philip Island.
Koalové mají popálené tlapky Zdroj: Jiří Bálek
„Tam je obrovská rezervace s divokými koaly. A tam by se měli prozatímně vypustit, než vlastně ten jejich původní habitat, než to všechno obroste, aby tam měli dostatečnou obživu,“ pokračuje Kateřina.
To bude podle odhadů jejích kolegů trvat ještě řadu týdnů. Tou dobou už Kateřina bude zpátky v Praze u svých zvířecích svěřenců. Koalům bude držet palce.
„To víte, že by mě zajímalo, jak dopadnou, jestli a kdy budou vypuštěni a jak to bude probíhat,“ dodává.
Austrálie pocítila naši budoucnost. Při požárech zemřely stovky milionů zvířat
Údaje o počtu mrtvých zvířat v Austrálii se silně liší - podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) jde odhadem o 400 milionů až 1,25 miliardy jedinců. Nyní požáry ustoupily, ale Austrálii ještě čeká dlouhé léto.
Požáry už zabily desítky tisíc koalů, tvrdí experti. Odhadují, že mohlo zmizet třicet až padesát procent celkové populace. Kromě koalů pražská zoo pomáhá i dalším ohroženým druhům. Mezi nimi jsou pestře zbarvené paropuchy corroboree a klokani.
Jak je to s Austrálií dnes?
Na 103 tisících metrů čtverečních (to zhruba odpovídá ploše Islandu) zemřelo již obrovské množství zvířat. Kolik jich však bylo, nelze s přesností spočítat – sami zoologové dosud nemají přístup do mnoha oblastí svého působení. Ekologové z univerzity v Sydney věří, že se může jednat až o miliardu mrtvých živočichů.
Po nejmasivnějších požárech australské historie dorazily do australského Nového Jižního Walesu nejsilnější deště posledních let. Úřady i místní obyvatelé doufají, že do konce týdne oheň v této části kontinentu ustane.
Podle Státní hasičské služby povodeň uhasila kolem 30 požárů, dalších 24 však pokračuje po celém Novém Jižním Walesu. Uhašena byla dvě nejmocnější epicentra u severu Sydney, která hoří od listopadu loňského roku. Každé zničilo přes 500 tisíc hektarů půdy. „Soudě podle předpovědi počasí dostaneme pod kontrolu i zbývající ohniska poměrně rychle. Doufáme, že do konce týdne už jich více nebude,“ uvedl pro BBC mluvčí hasičů ze státu Nový Jižní Wales James Morris.