Rozhovor s Pavlem Škodou, jednatelem Domu kultury Liberec
Nařízení o uzavření restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků dopadlo velmi těžce na tisíce podnikatelů a zprostředkovaně i na desetitisíce jejich zaměstnanců. Mnoho majitelů podniků nemá dostatečnou finanční rezervu, aby mohli bez tržeb zaplatit nájmy, energie a hlavně mzdy svých lidí. Ale ani ti, kteří mají nějaké úspory, nevydrží déle než měsíc.
Příkladem může být liberecký Dům kultury, soukromé zařízení, kde se pořádají plesy, koncerty, kongresy i divadelní představení. Na sál je navázaná restaurace, celkem je tu dvacet zaměstnanců, ale další desítky lidí navíc přišly o příjem z brigád při jednotlivých akcích.
Majitelé tanečních a hudebních klubů nebo koktejlových barů mají příjmy z toho, že se lidé baví ve velkém množství. Jejich podniky vláda zavřela jako první a oni se teď bojí, že až se začnou opatření uvolňovat, oni budou pro změnu až poslední na řadě.
Komentář Lukáše Kovandy: Bilionový program vlády české ekonomice pomůže, možná jej ale bude třeba navýšit
Česká vláda se zařazuje po bok ekonomicky nejvyspělejších zemí světa a přichází s masivním programem na podporu české ekonomiky. Tuzemská ekonomika míří do recese, která může být hlubší než ta z roku 2009, tedy z doby světové finanční krize. Dnešní krok vlády je tedy více než žádoucí a vládě vlastně ani nic jiného nezbývalo, pokud nechtěla dopustit celkový rozvrat českého hospodářství. To je kvůli boji s šířením koronavirové nákazy z podstatné ?
Teď je trápí mnoho otázek, na které stále chybějí odpovědi. Budou muset kromě vyplácení mezd platit za lidi i sociální a zdravotní pojištění? Z čeho zaplatí odvody DPH za uplynulý měsíc? Dostane se na ně v programu státních bezúročných půjček, kde se za dva dny sešly žádosti za pět miliard? Dohodnou se s pronajímateli na snížení nebo neplacení nájmu? Redakce televize Prima zjišťovala odpovědi alespoň na některé z nich, objeví se v reportáži ve Velkých zprávách.