ROZHOVOR: Kolik přinese daňový balíček?

CNN Prima NEWS

Rozhovor s Alenou Schillerovou

Změny v daňovém balíčku, který včera prošel druhým čtením v Poslanecké sněmovně, by podle ministerstva financí mohly v příštím roce znamenat o 400 milionů nižší příjmy do státní kasy oproti původním plánům. Dnes nám to řekla šéfka státní kasy Alena Schillerová. Jednání ještě nejsou u konce. Je ale velice pravděpodobné, že poslanci schválí například zvýšení spotřební daně u cigaret a tvrdého alkoholu.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bylo hlavním cílem předlohy zvýšit ochranu před škodlivými látkami. ‚‚Vláda bude prosazovat taková opatření, která budou bojovat se závislostí,“ uvedla ve středu Schillerová. Argumentovala také tím, že v důsledku růstu životní úrovně jsou cigarety a alkohol dostupnější.

Podle psychologa teď bude spotřeba cigaret klesat, přirozeně kvůli nezpochybnitelné škodlivosti, zároveň s tím ale bude růst spotřeba jiných látek jako jsou elektronické cigarety nebo třeba žvýkací tabák.

Cizinci u nás přestanou kupovat tabákové výrobky také. Aktuálně je totiž průměrná cena českých cigaret jen mírně vyšší než na Slovensku nebo v Maďarsku. Od příštího roku by ale jedna krabička v Polsku vyšla levněji o více než 17 korun, na Slovensku by měla být levnější o 15 korun.

Sečteno, podtrženo: Příští rok by výnosy z daňového balíčku měly státní kase podle původních odhadů ministerstva financí přinést 8,9 miliard korun. Pozměňovací návrhy ale tyto výnosy sníží na 8,5 miliardy korun.

Tagy: