Nový italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini vstoupil do svého úřadu poměrně rázně. V neděli na migrační krizí zatížené Sicílii prohlásil, že ostrov a celá Itálie není evropský uprchlický tábor. Dnes ještě přitvrdil, když varoval EU, že pokud ostatní státy Itálii s přílivem migrantů nepomůžou, vyřeší to Italové po svém.
„Přijímání stovek tisíc ‚neuprchlíků’, kteří k nám připlouvají, nemůže být nadále jen italským problémem. Buď nám zbytek Evropy pomůže zabezpečit naši zemi, nebo budeme nuceni zvolit jiné řešení,“ napsal dnes ráno Salvini na svém twitterovém účtu. Jaké „jiné řešení“ má na mysli, ale neuvedl. V minulosti však Salvini prohlásil, že hodlá deportovat z Itálie 100 tisíc nelegálních migrantů každý rok.
Ostré prohlášení přišlo jen den poté, co novopečený italský ministr vnitra a vicepremiér v jedné osobě navštívil Sicílii. Právě na největší středomořský ostrov míří tisíce plavidel s migranty a Salviniho Liga, jejíž voličskou základnu tvořili v minulosti především obyvatelé severu Itálie, tam dostala v březnových volbách rekordní počet hlasů.
Salvini: Přivádí mě to k zuřivosti
„Itálie a Sicílie nemohou sloužit jako evropský tábor pro uprchlíky,“ řekl Salvini během svého proslovu v jihosicilském městě Pozzallo, kde přistávají tisíce migrantů. „Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že nelegální migrace není byznys… Když vidím, jak lidé vydělávají peníze na dětech, které pak posílají na smrt, zuřím,“ narážel Salvini na víkendové události, kdy ve Středozemním moři utonulo přes 50 migrantů, včetně dětí.
O migraci budou v úterý jednat ministři vnitra Evropské unie v Lucemburku. Salvini ale v rozhovoru pro rozhlasovou stanici 102.5 svoji účast na jednání odmítl. „Nebudu tam… Ale bude tam naše delegace, aby řekla ne, protože Evropa před pár měsíci slíbila pomoc ohledně migrace a udílení politického azylu, ale místo toho ten dokument, který se bude zítra projednávat, bude znevýhodňovat Itálii a jiné středomořské státy oproti zemím severní a východní Evropy.“
Nová krize eurozóny?
Nová vláda koalice euroskeptického Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy dělá Evropské unii starosti. Kromě rázného řešení migrační krize plánuje jedna ze zakládajících zemí Evropských společenství také řadu reforem, kterými by se Itálie odklonila od úsporných opatření zavedených předchozími vládami, aby se zastavilo prohlubování státního dluhu. Ten má totiž Itálie v rámci EU druhý největší, hned po Řecku.
Zavedením opatření, mezi kterými je například univerzální příjem ve výši 780 (20 tisíc korun) nebo dřívější odchod do důchodu, by podle agentury Reuters vyšel italský rozpočet na téměř 125 miliard eur (přes tři biliony korun) ročně. Experti se tak obávají, že by Itálie mohla vyvolat další krizi eurozóny.