Každý den si vezme život 70 Japonců, u dětí je pak sebevražda vůbec nejčastější příčinou úmrtí v zemi. I přes vládní preventivní opatření se jejich počet stále nedaří snížit.
Počet dětských sebevražd v Japonsku je nyní nejvyšší za posledních 30 let. Loni si jen v období od dubna do května vlastní rukou vzalo život 250 chlapců a dívek různého věku - od prvňáků přes středoškoláky. Oproti předchozímu roku se počet dětských sebevražd v Japonsku opět zvýšil a je jich nejvíce od roku 1986. Nejčastější důvody?
Ačkoliv se předpokládalo, že za tento jev může mimo jiné i tradice čestné sebevraždy v japonské kultuře, statistiky hovoří jinak. Podle nich jsou hlavními strůjci tragédií rodinné problémy, strach z budoucnosti, šikana. To jsou také hlavní příčiny dětských depresí, které vedou až k předčasné smrti. U 140 loňských případů pak nejsou příčiny zřejmé, protože sebevrazi po sobě nezanechali žádný vzkaz ani dopis na rozloučenou, píše BBC.
Nejčastěji umírají středoškoláci
Většina loni zemřelých nezletilých sebevrahů v Japonsku navštěvovala střední školu, bylo jim tedy od 14 do 18 let. Již přechozí varovná vládní zpráva o tomto japonském společenském problému poukazovala na masivní prohloubení dětských depresí a strmý nárůst počtu těch, kteří své problémy řeší tím nejkrajnějším způsobem.
Japonsko obecně stále obhajuje jednu z nejvyšších příček v počtu sebevražd na světě, křivka měla dosáhnout vrcholu v roce 2015. Od zavedení preventivních opatření se podle Světové zdravotnické organizace tato čísla údaje dočasně snížila, nyní se ale vrátila k hodnotám z druhé poloviny 80. let. Celkové sebevraždy v Japonsku klesly podle policejních statistik v roce 2017 na přibližně 21 tisíc (z přibližně 34 500 v roce 2003). Dětské sebevraždy se však dlouhodobě nedaří eliminovat a jsou tak vůbec nejčastější příčinou umrtí nedospělých Japonců.