Američtí vědci spolu s vládou doporučují, aby byla Alzheimerova choroba diagnostikována na základě biologických příznaků, jako jsou například změny na mozku. Ty se totiž u lidí mohou objevit až 20 let před vypuknutím této choroby. V současné době se vše řeší až v době, kdy se objeví její první příznaky.
Zhruba 50 milionů lidí po celém světě trpí stařeckou demencí, která je nejčastěji způsobována Alzheimerovou nemocí. „Třetina lidí starších sedmdesáti let, kteří nevykazují žádné problémy s myšlením nebo pamětí, mají na mozku fyzické změny, které nasvědčují Alzheimerově chorobě,“ uvedl podle agentury AP specialista Clifford R. Jack.
Na nemoc neexistuje lék. Současné medikace dokáže pouze zpomalit její rozvoj. Experti se domnívají, že i spousta léčebný metod proto, že klinické studie zahrnovaly vždy pacienty, u kterých se Alzheimer už rozvinul. „V době, kdy je pacient diagnostikován na základě příznaků, je už pozdě,“ připustila vedoucí neurověd v Institutu stárnutí doktorka Eliezer Masliah.
Lékaři v současné době spoléhají pro diagnostikování lidí s Alzheimerovou nemocí na nástroje, které hodnotí pouze schopnosti myšlení. Američtí vědci tak spolu s vládou v současné době navrhují to, aby tato nemoc byla diagnostikována právě na základě změn mozku. Ty se totiž můžou projevit až 20 let předtím, než se objeví první příznaky choroby. „Existuje mnohem více kognitivně normálních lidí, kteří mají patologii v mozku, která tak už bude považována za začátek Alzheimerovi nemoci,“ doplnil Jack.