Slovensko sleduje své „Italy“ pomocí mobilních operátorů. V Itálii mohlo pobývat až sto tisíc Slováků

Je všeobecně známo, že se Itálie stala pro Evropu velkým ohniskem nákazy koronaviru. A ostatní země se brání, jak mohou. V jedné televizní debatě se u nás ptal divák, zda je možné vysledovat pomocí mobilních operátorů, kteří občané byli v Itálii. Čeští odpovědní činitelé reagovali negativně s tím, že nelze narušovat soukromí uživatelů mobilů, neboť je to v rozporu se zákony a předpisy. Slováci ale k věci přistoupili jinak.

Sousední Slovensko sleduje pomocí mobilních operátorů, kdo byl v Itálii. „Jednali jsme s největším slovenským telekomunikačním operátorem, který za poslední tři týdny podle SIM karet identifikoval 16 tisíc lidí, kteří se vrátili z Itálie. Celkem se však může jednat až o sto tisíc lidí,“ tvrdí budoucí slovenský premiér Igor Matovič a dodává, že mnozí z nich se chovají nezodpovědně. Proto Matovič navrhuje, aby s nimi stát v rámci prevence šíření koronaviru komunikoval formou „nátlakové“ SMS.

Dnes ráno slovenské ministerstvo vnitra začalo rozesílat zprávy s upozorněním pro ty, kteří přijíždějí ze zahraničí. Zatím k tomu nebyly uvedené podrobnosti. Současná vláda zřejmě chtěla jen okamžitě zareagovat na včerejší kritiku a návrh budoucího premiéra.

Hádka dvou premiérů

Zdá se, jakoby na Slovensku panovalo dvouvládí, když stále není ustanovená nová vláda. Proto veřejně vystupuje jak dosavadní premiér Peter Pellegrini, tak i budoucí Igor Matovič. Právě ten napadl Pellegriniho, že celou situaci kolem šíření nákazy koronaviru nezvládl. „Máme trochu pocit, že Peter Pellegrini a ministryně vnitra se chovají ve stylu odchodu, aby celá katastrofa spadla na novou vládu,“ prohlásil Matovič před novináři a dodal, že to je „systém po nás potopa“. Mluvil dále o tom, že nechce šířit paniku, ale že Slovensko může dopadnout jako Itálie. Proto navrhl výše popsané „nátlakové“ SMS zprávy. Své obavy také zdůvodnil tím, že když byl na jednání krizové štábu a ptal se na opatření, nedostalo se mu žádné odpovědi.

Po Matovičově vyjádření se ozval Peter Pellegrini: „To, co předvedl (Matovič), to je totální politický hyenismus. Čelíme nejtěžší krizi a on si dovolí z toho vytloukat politický kapitál.“

Na vyjadřování obou premiérů musela zareagovat prezidentka Zuzana Čaputová: „Vyzývám všechny politiky, aby ponechali stranou své osobní spory a svá předběžná hodnocení, a to s ohledem na svoji zodpovědnost. Nyní se potřebujeme semknout a spolupracovat.“ K tomu dodala, že dokud nebude vytvořena nová vláda, má současný kabinet plnou legitimitu a odpovědnost.

Tagy: