Sonda OSIRIS-REx agentury NASA by dnes po dvou letech od svého vypuštění měla přistát na asteroidu Bennu. Jedná se o první vesmírnou misi, v rámci které by sonda měla přinést vzorky asteroidu zpět na Zemi.
Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA má podnik za 800 milionů dolarů (asi 18 miliard korun) přinést nedotčené vzorky asteroidu, potřebné pro studium rané sluneční soustavy. Vědcům by rovněž mohl pomoci lépe porozumět letovým trasám potenciálně nebezpečných asteroidů.
Vliv Slunce na dráhy asteroidů
Jedním z hlavních cílů sondy je také studium vlivu slunečního tepla na dráhy asteroidů s potenciálem zasáhnout Zemi a způsobit na ní značné škody.
Asteroid Bennu, pojmenovaný po mytologické bytosti ze starověkého Egypta, je vzhledem ke své velikosti a oběžné dráze jeden z nejnebezpečnějších asteroidů, známých agentuře NASA. I tak se nicméně pravděpodobnost jeho srážky se Zemí počítá na zlomky procent.
Přistání sondy můžete sledovat živě
Jakmile 3,5 metru dlouhá sonda OSIRIS-REx přistane na asteroidu Bennu, dva roky stráví průzkumem jeho povrchu. Sonda může zpět na Zemi přivézt až 46 kilogramů vzorků, vůbec největší objem vesmírného materiálu od misí Apollo v 60. a 70. letech minulého století.
Přistání sondy bude NASA živě vysílat online okolo šesté hodiny večer (Youtube, Facebook, web NASA)