Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se rozhodl uctít vlasovce a postavit jim pomník v jeho městské části. Ministerstvo zahraničních věcí Ruska okamžitě zažádalo o přezkoumání rozhodnutí. Podle Ruska se jedná o rouhání jak vůči milionům obětí fašismu, tak vůči statisícům vojáků Rudé armády, kteří padli za osvobozování Československa. Novotný svůj záměr obhajoval i v ruské státní televizi.
Pavel Novotný se rozhodl postavit pomník vojákům první divize Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova a představil 27. listopadu na svém Twitteru dopis, který adresuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V dopise píše, že vlasovce si Řeporyje pamatují jako zachránce, jejichž útok na východní břeh Vltavy v květnu 1945 byl jedním z rozhodujících okamžiků Pražského povstání. Několik dní před německou kapitulací totiž vlasovci podpořili povstání Prahy proti nacistům.
Ve vyjádření ruského velvyslanectví ovšem stojí: ‚‚Podle norimberského tribunálu byl Vlasov zločinec a podporovatel Hitlera.“ Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v prohlášení uvedla, že Novotného iniciativa je ‚,zcela nepřijatelná“.
Tak, to bychom měli a teď šup návrat k chodníku na Zadní Kopanině, norování jezevců a hřbitovní místům.. No prostě zpátky na zem. Teda jen na chvíli, ve dvě to doručím na ruskou ambasádu vlajkovou lodí flotily MNV Řeporyje 💪👑🖕 pic.twitter.com/7PoxORKsIn
— Pavel Novotný 🇨🇿 (@PavelNovotnak) November 27, 2019
Poté, co Novotný zveřejnil dopis pro Putina, profil jeho městské části na sociálních sítích napadli hackeři. Sám starosta se stal hlavním aktérem hned několika ruských diskuzních pořadů veřejnoprávních televizí, kde byl srovnáván s pornohercem a představován na fotografiích ve spodním prádle.
V pořadu ‚,60 minut“ ruské státní televize Rossija-1 čelil Pavel Novotný, který se prostřednictvím videovstupu diskuze krátce účastnil, obvinění z uctívání válečných zločinů. Novotný hned v úvodu obvinil přítomné z „vykládání lží“ a prohlásil, že pomník má především být věnován památce vojáků, kteří padli na konci druhé světové války při osvobozování Prahy.
Novotný se také nechal například slyšet, že to, co je prezentováno v ruské televizi, se dá označit za „ohýbaní historie“. Zároveň polemizoval, zda není někdo z oponentů opilý či zdrogovaný. Ani ruská moderátorka ovšem nezůstala bez emocí a zmínila, že „rozumí Novotného složité osobnosti“. Druhý moderátor se zeptal, zda je klaun či zda utekl z blázince.
Kauze chystaného pomníku vlasovcům se věnovala i další ruská média – televize NTV mluvila o skandálu, který mezi dvěma zeměmi propukl, státní televize Pervyj Kanal zase připomněla kauzu okolo sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích, ve které hrál výraznou roli také starosta, tehdy ale městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
Socha maršála Koněva se stala granátem v dezinformační válce
Sporů kolem sochy maršála Koněva se chopil jak mainstreamový, tak dezinformační tisk. Oč ve sporu vlastně jde?
Pavel Novotný soudí, že Rusko není oprávněno vměšovat se do vnitřní politiky města a rozhodovat o tom, kde bude stát jaký pomník. Stavbě pomníku se nebrání ani Hrad. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích zveřejnil, že Česko má právo na hrdé nošení své minulosti.
Hrdá, svobodná, demokratická a sebevědomá země snese pomníky na svou minulost. Buďme takovými! Máme pamětní desku doktora Emila Háchy, máme pamětní desky obětí anglo-amerického bombardování Prahy, máme sochu maršála Koněva, můžeme mít připomínku vlasovců.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) November 27, 2019
Zatím není zřejmé, jestli pomník v pražských Řeporyjích opravdu vyroste, ani jaká bude jeho případná podoba. Spekuluje se, že by se měl nacházet na křižovatce ulic Jáchymovská a Smíchovská v blízkosti umělecké školy. Zastupitelstvo bude o pomníku hlasovat 16. prosince.