Stále jsou u nás řady lidí, kteří léky kupují na internetu. A v některých případech je dokonce ani nezajímá, kde se vzaly a kdo je prodává. Vyplývá to z posledního průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten proto zveřejnil seznam desítek podvodných e-shopů, ze kterých by lidé rozhodně léky neměli kupovat.
„Samozřejmě ty léky padělané jsou levnější, než ty originální,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Hana Šindelářová. Dalším důvodem jsou pak chybějící léky v lékárnách. Jenže většina lidí si neuvědomuje, že některé léky, které nabízí nelegální weby, můžou v některých případech způsobit i zdravotní komplikace. Můžou totiž obsahovat nebezpečné látky.
„Je potřeba, aby spotřebitelé a pacienti dobře věděli, co je správné a co je nesprávné, a aby se vyvarovali nákupu léků, které jsou z neprověřených zdrojů a který je tedy určitě nelegální a může jim přivodit i újmu na zdraví,“ upřesnil expert na léky Josef Suchopár.
Další problém je v tom, že pro SÚKL je složité provozovatele nelegálních webů pokutovat. „Možnosti jsou dosti omezené, protože většinou se jedná o zahraniční weby, které mají doménu registrovanou v zahraničí. Ten web má obsah zahraničí, i když třeba je přeložený do češtiny. A my mnohdy neznáme ani toho provozovatele. To je důvod, proč my na ty weby aspoň upozorňujeme a varujeme před nimi,“ doplnila Šindelářová.