Zemětřesení, které v pátek postihlo indonéský ostrov Sulawesi, a s ním spojená vlna tsunami, mají na svědomí už minimálně 844 potvrzených obětí. Místní úřady se obávají, že číslo není ani zdaleka konečné, jelikož se záchranáři zatím nedostali do nejvzdálenějších oblastí. Přírodní katastrofa způsobila zmatek i ve věznicích, ze kterých uprchla minimálně tisícovka vězňů.
Indonésie se probouzí z noční můry, která v pátek postihla ostrov Sulawesi. Nejhůře jsou na tom města Paluj, Donggala a Mamuju, která jsou domovem pro 600 tisíc lidí. Podle místních úřadů se počet mrtvých blíží k tisícovce a další tisíce se pohřešují. Desítky lidí jsou stále naživu pod troskami domů a čekají na pomoc.
Pray for Palu, Donggala Indonesia
— Mom GG (@Yuyu_Krist) September 28, 2018
Earthquake and tsunami
Wish all friend there safe#PrayForDonggala #PrayForIndonesia pic.twitter.com/4T4P4MyKpG
Otřesy o síle až 7,5 stupňů Richterovy stupnice byly následovány třímetrovou vlnou tsunami, která tragédii ještě umocnila. Strhla řadu budov, zničila komunikace a zpustošila krajinu.
Advisory. Truly terrifying. And heart-breaking.
— 🚶🏻Curtis S. Chin (@CurtisSChin) September 30, 2018
Video continues to emerge of earthquake & tsunami that hit #Palu, #Sulawesi, Indonesia.
As earth cracks open, ground goes through #liquefaction, behaving as if liquid mud pic.twitter.com/jSBOnqo7kB Ht @suryadelalu #PrayForPalu
Zloději bez svědomí a útěk vězňů
I přesto, že záchranáři ještě stále bojují o životy těch, kteří zoufale volají o pomoc pod sutinami domů, tragédie nikterak nevzala za srdce zloděje, kteří v Palu rabovali poškozené nákupní centrum.
Chaos spojený s katastrofou ovlivnil také chod místních věznic. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že vlivem zemětřesení a vlny tsunami uniklo ze tří různých věznic v oblasti Sulawesi na 1 200 vězňů.
Podle slov jednoho z úředníků zmíněného ministerstva Sriho Puguh Utamiho vypukl v době zemětřesení ve věznicích chaos. Uvěznění se obávali o svůj život, což bylo důvodem hromadných útěků. Jejich chycení bude zvláště obtížné.
Stovky mrtvých jsou pohřbívány v hromadných hrobech, jelikož záchranáři se obávají infekcí a nemocí, které by mohly ohrožovat přeživší.
Podle informací českého ministerstva zahraničí jsou na ostrově Sulawesi také dva Češi. Ani jeden z nich by neměl být v ohrožení života.