Německý ostrov Rujána v Baltském moři se postaral o pořádné pozdvižení. Archeologové tam totiž nalezli tisíc let staré stříbrné mince, perly a náramky. Poklad má být spojován s dobou vikingského krále Haralda I., který panoval v 10. století. Informace přinesla agentura DPA.
Foto zdroj: https://www.bptrends.com/
Zajímavostí na celém případu je fakt, že první stříbrnou minci objevil už v lednu nedaleko vesnice Shaprod třináctiletý chlapec se svým kamarádem. Poté se do pátrání po ojedinělém pokladu pustili i zkušení archeologové. Ti během víkendu odkryli celý poklad.
V oblasti jižního Baltu je poklad ojedinělý, o to víc, že bylo nalezeno neuvěřitelných 600 mincí spolu s prsteny, náramky a náhrdelníky.
Nalezené mince a šperky jsou patrně z období vlády Haralda Gormssona, jehož můžeme znát také jako Harolda I. Modrozubého - tedy zakladatele dánského křesťanství.
A nakonec přídáme jednu zajímavost. Přezdívku „Modrozubý“ dostal Harald I. proto, že měl mrtvý „namodralý“ zub. A právě po tomto dánském králi je dnes pojmenovaná technologie bezdrátového přenosu Bluetooth, kterou vyvinula švédská telekomunikační společnost Ericsson.