Studie: Pytláci v Africe zabíjí méně slonů. Obchod se slonovinou ale roste

Už pátý rok po sobě počet slonů zabitých pytláky v Africe stále klesá. Zato nelegální obchod se slonovinou dosahuje podle studie CITES rekordní nárůstu. Loni bylo podle úřadů zabaveno až 40 tun slonoviny.

CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) vydala zprávu, ze které vyplývá několik zajímavých faktů. Dobrou zprávou je jistě každoroční pokles pytláctví na území Afriky, který trvá již pátým rokem. I přesto se však podle studie populace slonů v Africe zmenšila o 110 tisíc zvířat. Mezi hlavní příčiny patří kromě zmíněného pytláctví i ozbrojené konflikty a stále menší životní prostor pro slony.

Výzkum dokládá, že největší pokles pytláctví byl loni zaznamenán ve východní Africe, a to až o 50 procent. „Po naprostém vrcholu v roce 2011 nastal trvalý útlum pytláctví a analýza z roku 2016 dokazuje, že jeho výskyt se dostal pod úroveň, která tady byla naposledy před rokem 2008,“ citovala agentura AFP generálního tajemníka CITES Johna Scanlona.

Pokles zabíjení slonů potvrdil výzkum také v Botswaně, Jihoafrické republice nebo Namibii. Právě v této zemi je dokázán i meziroční pokles v pytlačení jak u slonů, tak u nosorožců.

Slonovina a rohy nosorožců hrají prim v nelegálním obchodu

Co neklesá, ale naopak strmě stoupá, je nelegální obchod se slonovinou. Fakt, že jen loni jí zabavily úřady rekordních 40 tun, je alarmující. Slonovina se pašuje ze země různou formou, například jako přívěsky či drobné předměty. Tím pádem je mnohem těžší vypátrat nelegální obchody, než když jsou prodávány celé sloní kly. Největší poptávka právě po sloních klech a rozích nosorožců je v Asii.

Afrika každým rokem zvyšuje úsilí k potlačení pytláctví a nelegálního prodeje slonoviny. Do boje se zabíjením slonů i nosorožců se už zapojily jak státní orgány, tak nevládní organizace, ale i mezinárodní organizace a soukromé subjekty.

Tagy: