Rozhovor k sucháči v únoru
Již osmý ročník akce „Suchej únor“ se pomalu ale jistě blíží. Organizátoři dali za ta léta dohromady pár mýtů, ze kterých je lidé často nařknou. Hlavu si z toho ale nedělají a na každý mají odpověď.
Únor je nejkratší
„V lednu se historicky přemýšlelo o tom, co se ještě může udělat pro naše zdraví. Únor byl a je následující měsíc po lednu, padlo téma alkohol a bylo rozhodnuto,“ vysvětlil Petr Freimann, organizátor kampaně Suchej únor s tím, že „vydržet únor bez alkoholu navíc není žádná procházka pro dědečky. Je plný příležitostí – plesy, masopusty, Valentýn, zimní radovánky apod.“
Suchej únor nepomůže
Smyslem akce je prověřit, jaký vztah lidé k alkoholu mají. Skuteční alkoholici, kteří už překročili hranici závislosti, se do Sucháče zapojí jen zřídkakdy. Spíš je šance, že svůj problém začnou řešit, protože je Suchej únor naťukne. „I proto máme v zádech naše odborné partnery – Kliniku adiktologie 1. LF UK a VFN a Národní ústav duševního zdraví. Každý, kdo zjistí, že svého alkodémona nedokáže bez pomoci zkrotit, může využít cest, které nabízíme na webu,“ okomentoval Freimann.
„Dobroserové z neziskovky“
Takto se organizátoři z kampaně nazvali sami poté, co jim lidé stále častěji říkají, že „kradou“ peníze ze státního rozpočtu. Kampaň byla z veřejných peněz podpořena pouze jednou, a to v roce 2017. „Žádné miliony z veřejných financí za námi ale nejsou. Náklady kampaně nepokryjí ani peníze od firemních partnerů a fundraising mezi účastníky, který navíc neděláme jen na Sucháč, ale i na dobročinné projekty. Velkou část práce tak zatím odmakáme dobrovolnicky,“ míní organizátor. Za osm let dostali malý grant pouze jednou a o druhý se ucházeli letos. Ten nakonec vyšel také.
Je lepší pít málo a průběžně
Problém je podle lidí z kampaně ten, že lidé nevědí, co je málo a průběžně. Vyplývá z toho také otázka, zda alkohol ovládají lidé, nebo alkohol ovládá je. Jeden měsíc na suchu toho dokáže hodně o vztahu k alkoholu každému říci.
Jeden měsíc nic nezmění
Nejde pouze o to, zda měsíc něco změní. „Je to o zkoušce vůle a vlastním sebepoznání. Během měsíce na suchu člověk dokáže prověřit svůj vztah s alkoholem. Někdo si může odnést i negativní zkušenost nebo se v březnu ještě víc rozpít. To je pravda. Naše zkušenost i výzkumy ze zahraničí ale ukazují, že pro většinu lidí je měsíc na suchu pozitivní zážitek. Střízlivost, kterou účastníci ochutnají, pak mají tendenci vyhledávat v životě mnohem víc,“ komentují organizátoři.
Suchej únor