Světový den boje proti mozkové mrtvici: Naučte se rozpoznat příznaky a neváhejte volat sanitku

Světový den boje proti mozkové mrtvici

Světový den boje proti mozkové mrtvici

Závod s časem, tak by se dala popsat pomoc těm, které potkala cévní mozková příhoda - mrtvice. Roli při záchraně hraje každá minuta. Nejdůležitější je umět rozpoznat příznaky a okamžitě zavolat záchranku. Ročně na její následky v Česku zemře více než osm tisíc lidí.

Dopravní podnik spolu s nadačním fondem Čas je mozek vypravil speciální tramvaj jako symbol toho, že mrtvice může přijít kdykoliv a okamžitá reakce okolí je nezbytná. Cestovali v ní specialisté i dobrovolníci. Cíl byl jasný - seznámit co nejvíce lidí s tím, jak mozková mrtvice vypadá a jak co nejrychleji pomoci.

„V České republice ročně dostane asi 26 tisíc pacientů cévní mozkovou příhodu, z toho jich asi 8,5 tisíce zemře,“ uvedl pro Zpravodajství FTV Prima primář neurologické kliniky FN Motol Aleš Tomek. Lékaři navíc varují před častým mýtem.

Mozková mrtvice se netýká jen starších lidí. Důkazem je Lukáš Barda, který ji prodělal jako devětadvacetiletý. „Mě by nenapadlo, že to byla mrtvice. Protože mrtvici přece dostávají starý lidi a ne mladý. Každopádně naštěstí manželku to napadlo,“ popsal.

A to mu zachránilo život. Díky okamžité reakci a příjezdu sanitky má jen minimální následky. Důležité při mozkové příhodě je, aby se pacient dostal včas do tzv. iktového centra, kde se na mrtvici specializují. Těch je 45 po celé republice a záchranná služba ví, kam zamířit.

„Pokud máte podezření na cévní mozkovou příhodu, tak prostě vůbec nic neřešte a okamžitě volejte 155. Pokud to mrtvice nebude, nikdo se na vás zlobit nebude. Všichni budem šťastný, všechno bude v pohodě,“ vysvětlil bývalý záchranář Vít Samek.

Pomoci při rozpoznávání mohou tři hlavní příznaky - ochrnutí končetin, pokles koutku úst nebo porucha řeči - a pozor, postižený může vykazovat i jen jeden z popsaných příznaků. Drtivá většina dospělých lidí je přitom nezná. „Dávají dohromady jeden příznak. My bychom chtěli, aby 90 % dalo všechny tři příznaky,“ uzavřel přednosta kliniky zobrazovacích metod FN Motol.

Pokud rozpoznáte příznaky a zavoláte pomoc, platí už pravidlo zlaté hodinky - tedy okamžitý příjezd záchranky a převoz do nemocnice.

Tagy: