Ilustrační foto Zdroj: Pixabay
Švýcarští voliči v nedělním celostátním referendu schválili přísnější zbraňovou legislativu. Zpřísněním se Švýcarsko navzdory námitkám tamních držitelů zbraní přibližuje legislativám ostatních evropských partnerů, informoval server Daily mail.
Podle federálního kancléřství dosavadní výsledky ukazují, že zhruba 64 procent voličů napříč zemí souhlasí s tím, aby byly švýcarské zákony v souladu se zákony přijatými před dvěma lety Evropskou unií po smrtících útocích ve Francii, Belgii, Německu a Velké Británii. Proti přijetí unijní směrnice hlasovali pouze lidé v jihošvýcarském kantonu Ticino.
Navzdory vysoké ozbrojenosti obyvatel nízká míra vražd
Nedělní hlasování, kterého se účastnilo necelých čtyřiačtyřicet procent obyvatel, bylo součástí pravidelných švýcarských referend, které obyvatelům umožňují přímo promlouvat do politiky. V zemi s dlouholetou a hrdou tradicí početného vlastnictví zbraní v rukou obyvatel toto aktuální hlasování a jeho výsledek vyvolává značné vášně.
Švýcarsko totiž na rozdíl od řady jiných evropských států umožňuje mužům, kteří prošli povinnou vojenskou službou, ponechat si doma svoji „služební“ výcvikovou zbraň. Podle serveru Russia today bylo v zemi do srpna 2017 registrováno přes 875 tisíc zbraní na 279 tisíc vlastníků. Odhaduje se však, že mezi asi 9 miliony Švýcarů je 2,3 až 3,4 milionu zbraní. Navzdory vysoké ozbrojenosti švýcarských obyvatel je míra vražd v zemi velmi nízká – asi jeden případ na 200 tisíc ldí.
Zajištění těsné policejní spolupráce a ekonomických vazeb
Švýcarský návrh zákona požaduje mimo jiné pravidelné školení k užívání zbraní, nutnost udělení zvláštní výjimky na držení některých poloautomatických zbraní a systém sledování sériových čísel pro klíčové součásti některých zbraní. Majitelé zbraní by museli do tří let registrovat všechny doposud neregistrované zbraně a vést evidenci svých sbírek zbraní.
Podporovatelé přísnějšího zákona, mezi které se řadí i švýcarský parlament a exekutivní složky, uvádějí, že podobná opatření, jako přijala právě EU po teroristických útocích, jsou nutná pro zajištění těsné policejní spolupráce a ekonomických vazeb Švýcarska se svými evropskými partnery v rámci bezvízového cestování v Schengenu. Ačkoliv Švýcarsko není členem EU, je právě součástí zóny volného obchodu. Úřady trvají na tom, že nebudou občanům zamezovat držení legálních zbraní, ale jednoduše je budou více sledovat.
Diktát z Bruselu. Šikana majitelů legálních zbraní, nikoliv teroristů
Podle oponentů zákon porušuje švýcarskou ústavu a dělá pramálo pro boj s extremismem, protože zbraně použité při nedávných teroristických útocích v Evropě nebyly drženy legálně a zákon naopak zasáhne především držitele legálních zbraní. Oponenti také politiky obviňují z toho, že prosazují to, co nazývají diktátem z Bruselu.
V souvislosti s návrhem zákona byla většina hlavních politických stran Švýcarska – s nejsilnější podporou Socialistů a Zelených a s výjimkou Lidové strany – pro tento návrh zákona. Otázka částečně rozdělila i venkov a města, kdy obyvatelé měst více inklinovali k přijetí unijní směrnice.