CNN Prima News legislativa

legislativa

Výpis příspěvků ke štítku „legislativa“

Evropský parlament v kostce: Jak funguje a jak ovlivňují rozhodování v Bruselu Češi?

3. prosince 2022 09:37

V Česku se netěší příliš dobré pověsti, přestože nebo možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak Evropský parlament funguje. Jde přitom o jedinou instituci EU volenou přímo občany jednotlivých zemí. Čeští europoslanci mají hlasovací právo stejné jako jejich kolegové z jiných zemí. Svou příslušností k jednotlivým frakcím či působením ve výborech, mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů. Europoslanců má Česko 21. Jak europarlament funguje a v jakých frakcích se jeho členové sdružují?

Psychedelika jako droga? Odborníci volají po změně zákona. Komplikuje nám to výzkum, říkají

14. října 2022 08:48

O omamném nápoji z lian ayahuasca jste určitě slyšeli. Využívá se tradičně v latinské Americe, například v Peru slouží k léčbě závislostí. V mnoha případech ovšem obsahuje látku DMT, která je v Česku spolu s dalšími psychedeliky na seznamu takzvaných „zakázaných látek”. Podle nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES je ovšem stávající legislativa zastaralá a komplikuje výzkum těchto látek. Někteří odborníci proto volají po změně zákona.

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

30. září 2022 08:34

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.

Na Slovensku zavádějí legislativu pro provoz aut bez řidiče. Češi vyčkávají

5. září 2022 00:22

Jízda autem bez zásahů člověka do řízení se stále vyvíjí. Kromě ne zcela spolehlivé techniky dosud často chybí i legislativní rámec. Na Slovensku se ale už nyní rozhodli jít technologiím naproti a tamní vláda schválila návrh zákona upravující podmínky schvalování autonomních vozidel do provozu, povinnosti řidičů a pravidla platná při jízdě po veřejných komunikacích. V České republice se podle ministerstva dopravy vyčkává na společný postup s dalšími eurounijními zeměmi.

Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

3. srpna 2022 21:20

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

Evropská komise hrozí Česku miliardovými pokutami. Doplňte si legislativu, zní z Bruselu

12. července 2022 10:09

Evropská komise vede vůči Česku celkem 19 řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Státu proto hrozí pokuty teoreticky až v miliardách korun. Novinářům to řekl před jednáním Sněmovny, která bude o některých takových normách rozhodovat, ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

Sledujte ZÁZNAM Hlavních zpráv: Případ pedofila Jana R. může vést ke změně zákona

9. května 2022 18:22

Hrůzný případ znásilnění pěti dětí z Liberce možná povede ke změně zákona. Spolek pořádající tábory a kroužky pro děti tam vedl muž v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dítěte. Kriminalisté to věděli a byli bezmocní. Proto teď sama policie požaduje změnu legislativy. Jak na celou kauzu reagují odborníci? Nejen toto téma přinesou Hlavní zprávy na Primě a CNN Prima NEWS, které začínají v 18:55.