V pondělí brzy ráno byla vojenská základna v syrském městě Homsu pod raketovým útokem. Tamní média uváděla, že jde nejspíš o „americkou agresi“. Pentagon ale vše popřel. Podle nejnovějších zpráv při něm zemřelo celkem 14 lidí.
Podle syrské televize začal útok těšně po půlnoci. Po sérii výbuchů, aktivovalo vojenské letiště systém protivzdušné obrany, který měl zneškodnit několik raket, které byly namířeny právě na vojenskou základnu ve městě Homsu. Podle nejnovějších zpráv při něm zemřelo nejméně 14 lidí. Mezi mrtvými jsou i Iránci. Podle agentury AP to uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Navíc se vyrojily spekulace, že za vším má stát USA. Pentagon ale tyto zprávy popřel s tím, že žádné letecké údery v Sýrii neprovádí. „Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme probíhající diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají na svědomí použití chemických zbraní v Sýrii," uvedl Pentagon.
Při chemickém útoku se v domech a krytech udusily celé rodiny
Jde už o druhý raketový útok v Sýrii za velmi krátkou dobu. V sobotu totiž bylo bombardováno město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů. Záchranáři z organizace Bílé přilby měli uvést, že podle příznaků obětí při něm byly použité chemické zbraně. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) si útok vyžádal osmdesát lidských životů. Polovina z obětí se měla udusit po zásahu chemikálií přímo ve svých domovech nebo úkrytech. O život přišly celé rodiny.
K verzi o chemickém útoku se přiklonila i Evropská unie, která ho odsoudila a vyzvala mezinárodní komunitu k okamžité reakci. Útok na civilisty odsoudil i americký prezident Donald Trump, který v sérii tweetů slíbil odvetu a syrského prezidenta Bašára Asada označil za zvíře. Nicméně podle organizací působících v oblasti nejde jasně určit, zda za útokem opravdu stojí jeho vláda, jak tvrdili rebelové. To, že by za útokem stála vládní vojska, popřela nejen syrská státní média, ale také spojenecké Rusko. Podle Íránu jde o další komplot proti režimu prezidenta Asada.