Víte, jestli kosmetika, kterou denně používáte, je testována na zvířatech? Například v Americe se takové výrobky mohou prodávat a v Číně se testy na zvířatech dokonce vyžadují. V Evropě je sice testování i prodej takových výrobků zakázán už od roku 2013, ale není vyloučené, že se takové produkty na evropský trh nemohou dostat.
Evropská unie volá po globálním zákazu testování kosmetiky na zvířatech už několik let - nyní svitla naděje. Do roku 2023 ho totiž včetně prodeje plánuje prosadit ve spolupráci s novým americkým Kongresem.
Kongres USA je po posledních volbách z většiny složený z demokratů. Ti chtějí návrh zákona z roku 2014 oživit. Ve Spojených státech je v současnosti povolen prodej kosmetických výrobků testovaných na zvířatech. Jejich dovoz je druhý největší na světě. Po schválení zákona by celosvětový podíl kosmetiky testované na zvířatech výrazně poklesl.
Čína kosmetické testy vyžaduje
Zákaz testovaní hotových kosmetických přípravků na zvířatech platí v Evropské unii od roku 2004. Od roku 2009 se nesmí testovat ani dílčí složky a čtyři roky poté byl schválen zákaz prodeje takových výrobků. V 80 % zemí se taková legislativa ale neuplatňuje. Vůbec nejhorší situace je pak v Číně, kde se testování na zvířatech v kosmetickém průmyslu dokonce vyžaduje.
Mnozí se bojí, že takový zákaz by třetí největší kosmetický trh ohrozil. V roce 2017 vývoz kosmetiky v Číně dosáhl 46,5 miliardy dolarů a dovoz téměř 73 miliard. Podle Evropského parlamentu ale není důvod bát se jakéhokoliv negativního dopadu. „Zákaz v Evropě je příkladem toho, že může fungovat i globálně. Současné technologie jsou natolik vyspělé, že umožňují testování bez krutosti na zvířatech,“ uvedla europoslankyně z Malty Miriam Dalli.
Zákaz podporují i některé firmy
I přes zákaz testování i prodeje těchto produktů v Evropské unii se podle Evropského parlamentu na zdejší trh dostat mohou. Importované výrobky se sice znovu alternativními metodami testují, není ale zaručené, že v původní zemi je na zvířatech netestovali. Některé firmy tak přichází o důležité kontrakty. „Země, které testování na zvířatech vyžadují, jako je právě Čína, jsou pro nás z obchodního hlediska absolutním tabu,“ vysvětlila za českou kosmetickou společnost Manufaktura Bára Čechová.
Celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech podpořily kromě Evropské unie i Austrálie a Indie, kde se také nesmí testovat ani prodávat. V Americe je výjimkou Kalifornie, kde je zákaz už schválen a v platnost vstoupí v roce 2020. Další nadějí bude i petice s 8,3 miliony podpisů, která se už loni v říjnu dostala na centrálu OSN v New Yorku.