Rozsáhlé studie lékařského časopisu BMJ ukázaly, že konzumace kávy třikrát až čtyřikrát denně, může mít pro naše zdraví blahodárný vliv. Prokázalo se například nižší riziko onemocnění jater i některých typů rakoviny.
Milovníci kávy se podle rozsáhlé studie lékařského časopisu BMJ můžou vyhnout některým zdravotním problémům. Ukázalo se totiž, že u lidí, kteří si za den dopřejí až tři šálky tohoto nápoje, je mnohem menší riziko nejen vzniku srdečních onemocnění, ale také onemocnění jater nebo vzniku rakoviny.
Navíc se u nich ukázalo i mnohem nižší riziko úmrtí na mozkovou příhodu. V tomto případě ale vědci nemohou jasně říci, zda je příčinou konzumace kávy nebo něco jiného. „Jsou tady i určitě faktory, jako jestli lidé kouří nebo ne, zda cvičí a podobně, které na celou studii mají vliv,“ řekl spoluautor výzkumu Paul Roderick z univerzity v Southamptonu s tím, že studie doporučuje pití neslazené kávy bez přidaného mléka či smetany.
Káva je ale také známá tím, že způsobuje bolest hlavy a u některých lidí zvyšuje nutkání dojít si na záchod. „U pacientů s abnormálními srdečními rytmy se často doporučuje pít kávu bez kofeinu. Kofein totiž, jak je známo, zvyšuje krevní tlak, i když jen přechodně,“ dodal výživový profesor na King ´s College v Londýně Tom Sanders.
U těhotných žen se pití kávy moc nedoporučuje. Za den by podle odborníků měly vypít maximálně dva šálky. Pokud jí konzumují více, může se u nich významně zvýšit riziko potratu.