Americký prezident Donald Trump uvedl, že už přišel čas na to, aby Washington uznal izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami – teritoriem, které Izrael zabral Sýrii v roce 1967 v rámci arabsko-izraelské války. Informovala o tom agentura DPA.
Tento krok již určitou dobu v amerických politických kruzích uzrává. Izrael na uznání dlouhodobě tlačí a podporu má i u některých členů Trumpovy Republikánské strany. V posledních dekádách bojoval Izrael se Sýrií v několika přímých i zástupných válkách a zatím se jim nepodařilo vyřešit spor mírovou dohodou.
Přišel čas, aby USA uznaly izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami
„Po 52 letech přišel čas na to, aby Spojené státy plně uznaly izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami, které mají strategický a bezpečnostní význam pro stát Izrael i pro regionální stabilitu!“ uvedl Donald Trump na svém Twitteru.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Trumpovo prohlášení uvítal a poděkoval za něj: „V době, kdy se Irán snaží využít Sýrii jako platformu pro zničení Izraele, prezident Trump odvážně uznává izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. Děkuji prezidentovi Donaldu J. Trumpovi!“ sdílel Netanjahu na Facebooku.
Izraelské hvězdné války: jak vypadá vesmírný arzenál židovského státu?
Izrael rozhodně nemá v plánu zůstat nepřipraven na moderní válku.
Kritika ze strany Ruska, Turecka nebo Sýrie
Prohlášení prezidenta Trumpa se naopak setkalo s kritikou ze strany Ruska, Turecka nebo Sýrie, která oblast stále vnímá jako součást svého území. Většina států světa pak Golanské výšiny stále uznává jako součást Sýrie, nikoliv Izraele.
Vyjádření přichází v době, kdy je americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo v Izraeli, a týden před návštěvou Bílého domu ze strany Benjamina Netanjahua. Izrael čekají příští měsíc klíčové volby, a dá se tedy očekávat, že izraelský premiér využije v kampani svého vztahu s americkým prezidentem.
V Golanských výšinách, které Izrael anektoval v roce 1981, kdy schválil zákon rozšiřující jeho právo a správu nad touto oblastí, žije stále zhruba 20 tisíc drúzů, etnických Arabů, hlásících se k menšinové víře, která je odnoží islámu. Tito lidé si ponechali většinou syrské občanství a jsou loajální vůči této zemi.