Americký prezident Donald Trump naplnil své výhružky z minulého týdne a pozastavil financování Světové zdravotnické organizaci (WHO). Podle něj WHO nepostupovala nezávisle a přijímala slova čínské propagandy bez jakéhokoliv ověření, i když už v té době existovaly důkazy, že se nemoc přenáší mezi jednotlivými lidmi. Vlády jednotlivých zemí tak nebyly pravdivě informovány o nebezpečí nemoci COVID-19.
„Dnes jsem nařídil své administrativě, aby pozastavila financování Světové zdravotnické organizaci, dokud nebude dokončeno přezkoumání role WHO ohledně jejího špatného vedení a skrývání pravdy v souvislosti s šířením koronaviru. Každý ví, co se tam děje,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci Trump.
Prezident obviňuje WHO zejména z toho, že je „čínocentrická“ a neobjektivní. Organizaci také osočil, že „nadřadila politickou korektnost nad záchranu lidských životů,“ když Trumpa kritizovala za uvalení cestovních restrikcí na Čínu.
Server South China Morning Post přišel s informací, že první případy pacientů nakažených nemocí COVID-19 se datují již od 17. listopadu minulého roku. Začátkem prosince měl potom zdravotnický personál v čínském Wu-chanu podezření, že se nemoc šíří mezi lidmi.
WHO se zdržela vyjádření čínské vlády
Čtvrtého ledna ředitel Hongkongského univerzity – centra pro infekce Ho Pak-leung upozornil, že „by město mělo zavést, co nejpřísnější monitorovací systém pro novou záhadnou virovou pneumonii, která infikovala desítky lidí na pevnině, protože je vysoce pravděpodobné, že se šíří z člověka na člověka.“
WHO přesto zopakovala 14. ledna prohlášení čínské vlády, že „čínské úřady nenašly žádné jasné důkazy o mezilidském přenosu koronaviru.“ Čínská vláda mezitím začala situaci tutlat a spolu s tím cenzurovat příspěvky na sociálních sítích. Mimo jiné zadržela doktora Li Wenlianga, který se jako jeden z prvních pokoušel varovat mezinárodní komunitu na nebezpečí nemoci. Wenliang nakonec sedmého února následkům nemoci sám podlehl.
Vyšetřování organizace by podle amerického prezidenta mělo trvat mezi šedesáti až devadesáti dny. Během této doby by organizace neměla dostat od USA žádnou platbu. WHO i OSN se proti Trumpovu rozhodnutí ohradily. Mluvčí OSN Stephane Dujarric odmítl kritiku amerického prezidenta.
WHO přijde o 400 milionů dolarů
Podle něj generální ředitel WHO Tedros Adhanom „odvedl ohromný kus práce.“ Generální tajemník OSN Antonio Guterres v prohlášení uvedl, že momentálně „není vhodná doba na snížení finančních zdrojů pro operace WHO.“ Ta má být podle jeho slov naopak „podporována“ v boji proti koronaviru.
S více jak 400 miliony dolarů za rok přispívají Spojené státy na chod organizace více než jakákoliv jiná země. Kromě ní je velkým přispívatelem WHO i nadace manželů Gatesových a Velká Británie. Čína přispívala na chod organizace pouze 40 miliony dolarů.
Dalibor Zítko