EU se rozhodla, ponaučená z roku 2015, že vyšle na hranice z Řeckem více lidí a vybavení. K zajištění vnějších hranic EU slouží unijní agentura Frontex, na kterou se nyní Řecko obrátilo.
Příslušníci Frontex již na řecko-tureckých hranicích byli a nyní byl jejich počet zvýšen na stovky. V naléhavých situacích je Frontex schopen do pěti dnů vyslat do místa krize maximálně až 1500 svých příslušníků pohraniční stráže. Pohraničníci na hranicích nefungují jako samostatná jednotka, ale řídí se nařízeními a rozkazy, které vydává velitelství země, která požádala o pomoc, to je v tomto případě Řecko. Frontex má svá vozidla, lodě, výzbroj a sledovací techniku. Mezi příslušníky Frontexu jsou specialisté na odhalování cestovních falsifikátů a administrativní pracovníci, kteří napomáhají ve vyřizování azylového řízení. Řecko však představuje celý plán mise a určuje jednotlivé detaily.
Zkušenosti z uprchlické krize na přelomu roku 2015/2016, kdy mnohé evropské státy byly přílivem uprchlíků zaskočeny, se zvýšila a zdůraznila role Frontexu. EU naplánovala, že do roku 2027 zvýší počet svých zaměstnanců na deset tisíc. Navíc vzrostl rozpočet agentury, v příštím roce dosáhne výše 1,6 miliardy euro.
Frontex je často za svoji činnosti kritizován, a to humanitárními organizacemi, které agenturu obviňují z porušování lidských práv a mezinárodních úmluv o uprchlících. Frontex vytlačuje lodě přepravující migranty mimo středomořské pobřeží a je organizacemi kritizován, že jednotlivcům brání v podávání žádostí o azyl. Ilkka Laitinen, který v minulosti Frontexu velel, se k tomu dokonce veřejně přiznal a byl za to kritizován. EU pak musela zřídit správní a poradní orgán na kontrolu Frontexu, který se skládá z různých humanitárních agentur, Červeného kříže a OSN.
V praxi to vypadá tak, jak píše například server Deutsche Welle, že německá organizace Seebrücke uvádí: „Nemůžeme se dívat na řeckou armádu a Frontex, jak používají slzný plyn, oslepující granáty a vodní děla na děti, ženy a muže.“ Stejně tak charitativní německá diakonie: „Násilí řecké pohraniční policie a agentury Frontex proti uprchlíkům dosáhlo bezprecedentní úrovně.“
Zdá se konečně, že se EU z minulosti poučila a předsedkyně komise Ursula von der Leyen v úterý rozhodla o rozmístění několika pobřežních strážních lodí, dvou helikoptér a letadla, tří termovizních vozidel a dalších 100 pohraničníků k již zde působící pětistovce příslušníků Frontexu. Navíc se Řecku dostala finanční pomoci ve výši 700 milionů euro.
Na hranici převládá chaos
Podle dnešních agenturních zpráv na řecko-turecké hranici převládá chaos. Přispělo k tomu rozhodnutí turecké vlády poslat k hranici tisíc vojáků, kteří brání uprchlíkům v navracení se zpět do Turecka.
K tomu řecký ministr vnitra Soylu na včerejší tiskové konferenci obvinil Řecko z „týrání“ migrantů a uprchlíků a řekl, že Turecko „tomu zabrání“.
.@NikosDendias do you think it is acceptable to throw tear gas bombs at innocent refugees? Is it acceptable to shoot and kill them? Instead of spreading fake news about us #Greece should treat refugees as human beings, just like #Turkey.#GreeceAttacksRefugees https://t.co/YtR522ZlD4
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) March 5, 2020
Reportérka serveru Al-Jazeera, která je na místě, informuje, že mnozí z utečenců prostě riskují i nebezpečnou situaci, jen aby se dostali do Evropy. Popisuje, že většina uprchlíků zde na hranici jsou Syřané.
Řecká vláda obvinila Turecko, že napomáhá běžencům v překračování hranice. Al Jazeera rovněž cituje nepotvrzenou zprávu, že údajně Řecko může používat vůči běžencům smrtící slzný plyn.